USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności kulturalne i sportowe

Wycinek plakatu

Drugi Rajd Pamięci Stanisława Zięby "Tygrysa"

Opublikowano dn. 28-08-2020

W sobotę 29 sierpnia odbędzie się drugi Rajd Pamięci Stanisława Zięby pseudonim "Tygrys", żołnierza Kedywu Armii Krajowej, który zginął na skraju wsi Ignaców w gminie Wojciechów. Podczas przemarszu jego uczestnicy uczczą także pamięć innych żołnierzy, którzy walczyli o wolność i suwerenność ojczyzny.

Data rajdu nie jest przypadkowa. Zaledwie 20-letni Stanisław Zięba zginął 29 sierpnia 1943 roku, dlatego przemarsz jest organizowany w ostatnią sobotę sierpnia, najbliżej daty śmierci "Tygrysa", a w tym roku będzie to dokładnie w dniu tragicznej rocznicy.

W porównaniu z ubiegłoroczną edycją trasa została wyznaczona w odwrotnym kierunku. Przed rokiem uczestnicy rajdu wyruszyli sprzed Urzędu Gminy w Wojciechowie, a tym razem tutaj zakończą wędrówkę. - Zmiana wiąże się z tym, że po pierwszym rajdzie odnalazł się brat "Tygrysa" i odkryliśmy nowe informacje o życiu i śmierci naszego bohatera. Mówiło się na przykład, że krzyż-pomnik w Ignacowie stoi w miejscu, gdzie był jego grób, potem, że to miejsce w którym "Tygrys" zginął. Tymczasem według najnowszych informacji, kilkadziesiąt metrów dalej odebrał sobie życie, by nie wpaść w ręce Niemców. Przez kilka dni hitlerowcy przetrzymywali jego ciało, później okoliczni mieszkańcy pochowali go w miejscu, gdzie stoi krzyż, a po kilku miesiącach Stanisław Zięba spoczął na cmentarzu w Matczynie - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej komandor rajdu Andrzej Moroz.

 Plakat wydarzenia

To właśnie od Matczyna rozpocznie się tegoroczny rajd. O 10.00 w miejscowym kościele odbędzie się msza święta w intencji "Tygrysa" i jego bliskich. Po eucharystii piechurzy przejdą na cmentarz, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Stanisława Zięby. Jeden z członków jego rodziny przypomni pierwszą część życiorysu przyszłego bohatera. Druga część, obejmująca czasy wojenne i akcję, w której zginął "Tygrys", zostanie odczytana przy odnowionym krzyżu-pomniku w Ignacowie.

W drodze do Wojciechowa uczestnicy rajdu oddadzą również hołd miejscowym strażakom, którzy polegli podczas II wojny światowej. Upamiętniająca ich tablica znajduje się na budynku remizy OSP w Wojciechowie, gdzie także zapłoną znicze i pojawią się wiązanki kwiatów. - Wspomnimy w tym miejscu m.in. postać porucznika Wojska Polskiego Józefa Klarnera, lekarza i inicjatora powstania OSP w Wojciechowie oraz pierwszego prezesa tej jednostki, który zginął w Katyniu - dodaje Andrzej Moroz.

Kolejnym przystankiem będzie pomnik żołnierzy, który znajduje się w centrum miejscowości w okolicy poczty, a ostatnim - budynek Urzędu Gminy w Wojciechowie. Wisi na nim tablica upamiętniająca akcję oddziału Armii Krajowej, w którym służył Stanisław Zięba. W odwecie za jego śmierć koledzy "Tygrysa" spacyfikowali niemiecki posterunek, który znajdował się właśnie w obecnym urzędzie gminy.

W tym miejscu tegoroczny przemarsz się zakończy. Wprawdzie organizatorzy planowali jeszcze patriotyczne spotkanie integracyjne, ale ze względu na pandemię koronawirusa musieli zrezygnować z tego pomysłu.

 

Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu będą czuwać strażacy z OSP w Ignacowie i Wojciechowie, a o zabezpieczenie medyczne zadbają członkowie Polskiego Stowarzyszenia Ratownictwa.

Drugi Rajd Pamięci Stanisława Zięby pseudonim "Tygrys" organizują - Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" z Wojciechowa i Harcerska Organizacja "Cichociemni", a jego patronami honorowymi są wójt gminy Wojciechów Artur Markowski i Związek Oficerów Rezerwy RP.

 

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-drugi-rajd-pamieci-stanislawa-zieby-tygrysa,23924.html


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót
Box side
Internet szerokopasmowy
Box side
Kalendarz wydarzeń
Box side
Pracownik Młodociany
Box side
Przetargi i ogłoszenia
Box side
Ochrona danych osobowych
Box side
Katalog firm
Box side
Projekty unijne
Box side
Ostrzeżenia