USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności kulturalne i sportowe

Dziecko i dorośli podczas warsztatów

Deszczowy MetalArt Festiwal

Opublikowano dn. 06-07-2021

„Metal Art Festiwal” może mieć stałe miejsce w kalendarzu wakacyjnych imprez w stolicy polskiego kowalstwa. Choć jego pierwsza edycja odbyła się przy niezbyt sprzyjającej aurze, goście doskonale się bawili, a przy okazji poznali wiele technik i tajemnic kowalskich.

Zabawy i warsztaty, zorganizowane w niedzielę 4 lipca, odbywały się w namiotach, dlatego, mimo deszczu, wszystkie punkty programu udało się zrealizować.

Pod kierunkiem Kaliny Karolak i Adama Stolarczyka z Sandomierza zainteresowani mogli nauczyć się repusowania metalu, wykonując tą techniką ozdobne metalowe medaliony. Z kolei Marcin Cimek z "Kuźni Strachosław" koło Chełma prowadził warsztaty recyklingu żelaza. Jego słuchacze, zarówno dzieci jak i dorośli, projektowali figurki, kwiaty a nawet motocykle z żelaza złomowego, które kowal trwale łączył, pokazując przy tym jak można dać drugie życie wyrzuconym, metalowym przedmiotom.

Ponadto Krzysztof Gaczyński z Wałbrzycha zachęcał gości do tworzenia biżuterii z miękkiego metalu, w tym wisiorków, bransoletek czy klamr z miedzi. Zajęcia praktyczne, prowadzący uzupełniał opowiadaniem kowalskich legend.

Nie mniej ciekawie było na innych stoiskach, gdzie m.in. Krystyna Czaplińska-Rybaczek prowadziła warsztaty ceramiczne, Pracowania Szkła Artystycznego Marka Jargiłło - warsztaty grawerowania na szkle, a Monika Matuła-Wetzlich z pomocą Klubu Seniora i mieszkanek Wojciechowa zachęcała do wykonywania biżuterii z koralików.

Zwolenników znalazła również propozycja uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich, którzy prowadzili gry i zabawy kowalskie, w tym konkurs rzutów podkową, układanie metalowych puzzli czy gry w hacele.

Imprezę uatrakcyjniły występy Kapeli Wojciechowskiej, Koła Gospodyń Wiejskich ze Stasina i Kapeli z Marcinkowej Górki, a gwiazdą wieczoru był Zespół "Prymaki", który porwał do wspólnej zabawy publiczność, niezrażoną strugami deszczu.

Dopełnieniem warsztatów i występów scenicznych było nocne kucie w wykonaniu mistrzów Romana Czernieca, Andrzeja Sowika, Kazimierza Kudły i Jerzego Kwarcianego z konkursem wydłużania metalu i innymi zabawami z metalem oraz niezwykle widowiskowy pokaz tańca z ogniem w wykonaniu Krzysztofa Gaczyńskiego, który zakończył niedzielną imprezę.

Pierwszy "MetalArt Festiwal" w Wojciechowie zorganizowało Stowarzyszenie Kowali Polskich we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, przy wsparciu finansowym samorządu województwa i Powiatu Lubelskiego.

(fot. GOK w Wojciechowie)

Żródło: IAS24
https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-deszczowy-metalart-festiwal-foto,25434,1.html

Opublikowano dn. 06-07-2021


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót
Box side
Internet szerokopasmowy
Box side
Kalendarz wydarzeń
Box side
Pracownik Młodociany
Box side
Przetargi i ogłoszenia
Box side
Ochrona danych osobowych
Box side
Katalog firm
Box side
Projekty unijne
Box side
Ostrzeżenia