USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności kulturalne i sportowe

Prace wykonane na festiwalu

Imprezy kowalskie zakończone

Opublikowano dn. 14-07-2021

Zakończyły się tegoroczne imprezy kowalskie w Wojciechowie. Przez prawie dwa tygodnie 16 adeptów sztuki kowalskiej uczyło się zawodu na warsztatach, których zwieńczeniem były Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej.

W 37-letniej historii kowalskiego święta w Wojciechowie, ze względu na obostrzenia, związane z pandemią, po raz pierwszy wszystkie wydarzenia odbywały się na placu przy Wieży Ariańskiej.

W 27. Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich wzięły udział zarówno osoby, zawodowo związane z pracą w metalu, w tym początkujący kowale, ślusarze i metaloplastycy, jak też na co dzień wykonujący bardzo odległe od kowalstwa profesje. Wśród uczestników zajęć byli tłumacz przysięgły, lekarz weterynarii, zdun i pracownicy dużych korporacji, którzy korzystali z wiedzy i doświadczenia mistrzów - Andrzeja Słowika, Kazimierza Kudły i Jerzego Kwarcianego. Podczas zajęć praktycznych młodzi kowale w tym roku wykonywali tradycyjne gwoździe kowalskie, podkowy, zawiasy, a także kwiaty, krzyże oraz inne elementy ozdobne. Ponadto prowadzący warsztaty mistrzowie z pomocą uczniów wykuli dar dla wojciechowskiego kościoła, czyli barierkę, która już została zamontowana przy schodach prowadzących do Alei Kasztanowej.

Decyzją mistrzów - nauczycieli wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe młotki z podpisami prowadzących warsztaty oraz skrzynki narzędziowe i okolicznościowe koszulki.

Kulminacją imprez kowalskich były Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej z udziałem ponad 30 kowali artystów z całej Polski. Mistrzowie zmierzyli się m.in. w konkursie kowalstwa artystycznego i w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Jako pracę domową kowale do oceny przedstawili kraty okienne, natomiast na miejscu wykonywali okucie elementu szklanego.
 
W konkursie kucia artystycznego rozgrywanym podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej ze względu na dużą różnorodność wykonywanych prac jury w tym roku postanowiło przyznawać nagrody w dwóch kategoriach.

Za "pracę domową" Grand Prix otrzymał Jerzy Kwarciany z Wólki Panieńskiej w województwie lubelskim. Pierwsza nagroda trafiła do Kazimierza Jabłońskiego z Niedźwiady na Podkarpaciu, dwie równorzędne drugie nagrody zdobyli: Roman Parat z Gorzejowej na Podkarpaciu i Jarosław Majdan z Wólki Panieńskiej, a trzecie przypadły - Andrzejowi Kosakowskiemu z Dobrocieszy w Małopolsce, Kazimierzowi Kudle z Zawady w województwie podkarpackim i Zbigniewowi Szostakowi z Szerominka na Mazowszu.

W kategorii "okucie elementu szklanego" jurorom najbardziej spodobała się praca Rafała Fica z Wrocławia. Drugie nagrody trafiły do Kazimierza Kudły z Zawady i Andrzeja Dzwonkowskiego z Wałycza z województwie kujawsko-pomorskim, a trzecią otrzymał Jerzy Kwarciany z Wólki Panieńskiej.

Nagroda Kowali Polskich także została przyznana w tym roku w dwóch kategoriach. Zdaniem kowali najładniejszą "kratę" wykuł Janusz Świst z Futomy na Podkarpaciu. Drugie miejsce zajęli - Kalina Karolak z Sandomierza, Andrzej Dzwonkowski z Wałycza i Jarosław Majdan z Wólki Panieńskiej. Za "okucie" pierwszą nagrodę zdobył Jerzy Kwarciany z Wólki Panieńskiej, na drugą zasłużył Rafał Fic, a trzecią - Kazimierz Kudła z Zawady i Marek Banasiak z Płońska w województwie mazowieckim.

Swoje nagrody za "kratę" przyznała również Rada Gminy Wojciechów. Otrzymali je: Marek Banasiak z Siedlina na Mazowszu, Andrzej Dzwonkowski z Wałycza, Ryszard Skuza z Kielc, Kaliny Karolak z Sandomierza i Rafał Fica z Wrocławia.
Konkursowe "kraty" będą zdobić mur przy wjeździe do Wieży Ariańskiej, natomiast okucia szklanych kielichów wzbogacą zbiory Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie.

Kowalskim zmaganiom towarzyszyły pokazy, kiermasz sztuki ludowej, wystawa wyrobów kowalskich oraz koncerty. Publiczność, zgromadzoną przy zabytkowej wieży bawili m.in.: "Maciejowa Kapela", "Zorka", "Nowator", "Swojacy", Kapela Wojciechowska, zespół "Dejw", Klub Seniora i Wojciechowska Orkiestra Dęta.

Głównym organizatorem kowalskiego święta, finansowanego ze środków ministerstwa kultury, był Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, a współorganizatorami - Gmina Wojciechów i Stowarzyszenie Kowali Polskich. Medialnym wsparciem służyli: Telewizja Lublin, Radio Lublin, Informacyjna Agencja Samorządowa, Spotted Lublin, koziolek.pl i Dziennik Wschodni.

Dzięki ministerialnej dotacji GOK w Wojciechowie planuje jeszcze wydanie katalogu z pracami, zgłoszonymi na konkurs oraz internetowy Konkurs Publiczności.

Szczegółowe podsumowanie tegorocznych imprez kowalskich z pełną listą laureatów wszystkich nagród i wyróżnień są dostępne na stronie: www.gokwojciechow.pl.
 
Źródło: IAS 24
https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-imprezy-kowalskie-zakonczone,25484.html

Autor: Gmina Wojciechów
Powrót
Box side
Internet szerokopasmowy
Box side
Kalendarz wydarzeń
Box side
Pracownik Młodociany
Box side
Przetargi i ogłoszenia
Box side
Ochrona danych osobowych
Box side
Katalog firm
Box side
Projekty unijne
Box side
Ostrzeżenia