USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności kulturalne i sportowe

XXV Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

XXV Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

Opublikowano dn. 01-07-2019

Wojciechów, 2 lipca – 14 lipca 2018 r.

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie informuje, że w dniu 2 lipca 2019 r. (wtorek) rozpoczną się XXV Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie, realizowane przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem realizowanego zadania jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego.
 
Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 400 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.
 
W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 18 do 56 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane pracą w metalu, ale także projektant, konserwator dzieł sztuki czy tłumacz języka chińskiego. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.
 
W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie: Andrzej Słowik - woj. podkarpackie, Kazimierz Kudła – woj. podkarpackie, Ryszard Skuza – woj. świętokrzyskie. Zmagania młodych kowali z twardym żelazem można obserwować codziennie w godzinach 8.00 – 18.00.
 
Doskonałym uzupełnieniem nauki będą organizowane w dniach 12–14 lipca Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej Wojciechów 2019.
 
Program imprezy:
 
2 lipca – Przyjazd i zakwaterowanie uczestników – Biuro Warsztatów, Wieża Ariańska
  • Godz. 10.00 – Rozpoczęcie XXV Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich – spotkanie organizacyjne (Wieża Ariańska – siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie).
  • Zwiedzanie Muzeum Kowalstwa.
  • Omówienie zasad BHP pracy w kuźni, właściwości cieplnych metali, zapoznanie
    z podstawowymi narzędziami kowalskimi, nauka rozpalania ogniska kowalskiego, zasady ekonomicznego gospodarowania koksem.
  • GODZ. 14.00 ROZPALENIE PALENISK KOWALSKICH – POCZĄTEK ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH.
3–12 lipca – Nauka podstawowych technik kowalskich, zdobnictwa, regeneracja narzędzi kowalskich (praca w trzech grupach) oraz pokazy technik i umiejętności kowalskich w wykonaniu mistrzów – instruktorów – nagrzewanie materiału i określanie temperatur za pomocą barw żaru, wykonywanie narzędzi kowalskich.
 
Wykłady teoretyczne:
  1. Marketing i przepisy prawne w prowadzeniu kuźni.
  2. Podstawy projektowania wyrobów kowalskich.
  3. Historia kowalstwa polskiego – regionalizm w kowalstwie polskim.
 
12– 14 lipca – Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej
 
12 lipca – Sympozjum nt. ”Działania na rzecz ochrony tradycyjnego kowalstwa artystycznego oraz wspieranie zjawisk związanych z jego transformacją”
Wykłady: ”Regionalne formy i wzornictwo w kowalstwie ludowym na przykładzie kutych krzyży z terenu Podlasia”, oraz „Tradycyjne i nowoczesne sposoby łączenia metali nieżelaznych”
 
13 lipca – Konkurs kowalstwa artystycznego (praca w charakterze pomocników mistrzów)
 
14 lipca – Uroczyste zakończenie XXV Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich
 
Szczegółowych informacji udziela:
Agnieszka Gąska,
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie
Tel./fax. (81) 517 72 10, 517 76 22
 
 
XXV Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

Autor: Gmina Wojciechów
Powrót
Box side
Internet szerokopasmowy
Box side
Kalendarz wydarzeń
Box side
Pracownik Młodociany
Box side
Przetargi i ogłoszenia
Box side
Ochrona danych osobowych
Box side
Katalog firm
Box side
Projekty unijne
Box side
Ostrzeżenia