USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Grafika przedstawia serce i stetoskop

Majowa akcja krwiodawstwa

Opublikowano dn. 11-05-2020

Nie trzeba być lekarzem, żeby ratować życie. Można być ratownikiem oddając krew, której niczym nie da się zastąpić. Mieszkańcy gminy Wojciechów mogą w tym miesiącu podzielić się "darem życia" podczas akcji krwiodawstwa, która odbędzie się w niedzielę 17 maja między 10.00 a 14.00.

Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie będzie czekać na dawców na placu przy remizie OSP w Wojciechowie.

Do tej pory w żadnym laboratorium na świecie nie wyprodukowano substancji zastępującej krew. Przy niewielkim jej ubytku ludzki organizm jest w stanie sam go zregenerować, ale większe krwotoki mogą realnie zagrażać zdrowiu i życiu. Jest również wiele chorób, których leczenie wymaga podania pełnej krwi lub jej pojedynczych składników. Dlatego apele do potencjalnych dawców są zawsze aktualne.
 
Dawcą krwi może być każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat. By wziąć udział w akcji powinni mieć ze sobą dowód osobisty, a ci, którzy już oddawali krew, także legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Specjaliści zapewniają, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ używa się przy tym wyłącznie jałowego sprzętu jednorazowego użytku.
 

Autor: Gmina Wojciechów
Powrót