USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Prestiżowe wyróżnienie w konkursie zabytków

Prestiżowe wyróżnienie w konkursie zabytków

Opublikowano dn. 28-05-2020

Wieża Ariańska w Wojciechowie została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie "Zabytek zadbany", organizowanym przez ministra kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków. Spośród 63 obiektów, które znalazły się w finale, jury przyznało w pięciu kategoriach 6 nagród i 11 wyróżnień.

Wieża w Wojciechowie została doceniona w kategorii "utrwalanie wartości zabytkowej obiektu" razem z Rotundą św. Mikołaja w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, Białym Domem w Parku Łazienkowskim w Warszawie i kościołem Matki Boskiej Różańcowej w Koszalinie-Jamnie, który zdobył tytuł laureata.

Konkurs "Zabytek zadbany" to symboliczne podziękowanie zarządcom i właścicielom zabytków za ich wysiłek i troskę o zachowanie naszego dziedzictwa. - Znalezienie się w tak zacnym gronie to dla nas ogromny prestiż i uhonorowanie działań inwestycyjnych, podjętych w ostatnich latach. Dodatkowym powodem do satysfakcji jest wyróżnienie obiektu z województwa lubelskiego, które rzadko jest doceniane w tego typu konkursach - cieszy się w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie Agnieszka Gąska.
 
W zgłoszeniu, przesłanym na konkurs, jego autorzy uwzględnili przede wszystkim prace, które zostały wykonane w latach 2018 - 2019 dzięki wsparciu Unii Europejskiej. W ramach projektu pod nazwą "Modernizacja i roboty budowlane zabytkowego obiektu Wieży Ariańskiej - Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie - wraz z zagospodarowaniem terenu", powstała m.in. Aleja Zasłużonych Kowali, która jest nową atrakcją otoczenia zabytkowego obiektu. Ponadto zostały wykonane izolacje ścian przyziemia przy budynku, wyremontowane przypory kamienne i południowa elewacja wieży wraz z podokiennikami, a przy wieży została położona nowa nawierzchnia z granitu, która pozwala w wygodny i bezpieczny sposób dotrzeć do Muzeum Kowalstwa.

Ogłoszenie wyników konkursu "Zabytek zadbany", organizowanego do 1975 roku, zwykle odbywa się 25 kwietnia na gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Ze względu na sytuację epidemiczną w tym roku gala się nie odbyła, a wyniki zostały ogłoszone 27 maja przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Opublikowano dn. 28-05-2020


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót