USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Czerwcowa sesja rady gminy

Czerwcowa sesja rady gminy

Opublikowano dn. 26-06-2020

Stan dróg i plany ich modernizacji, nowe przepisy dotyczące gospodarki śmieciowej oraz przygotowania do warsztatów kowalskich i dożynek. To tylko wybrane tematy sesji Rady Gminy Wojciechów, która odbyła się w czwartek 25 czerwca.

Radni otrzymali informacje na temat stanu i modernizacji dróg, także wojewódzkich i powiatowych. Reprezentujący Zarząd Dróg Wojewódzkich, kierownik Rejonu Drogowego w Bychawie Grzegorz Dobosz poinformował, że właśnie rozpoczął się remont drogi wojewódzkiej 827 od skrzyżowania w kierunku miejscowości Nowy Gaj do trasy Lublin - Nałęczów. Prace będą prowadzone na odcinku o długości około 1400 metrów, potrwają prawie do połowy lipca, a będą kosztować około 600 tysięcy złotych. Wszystkie koszty pokrywa samorząd województwa.

Podczas czwartkowej sesji Rada Gminy Wojciechów przyjęła również dwie uchwały, dotyczące gospodarki śmieciowej, dostosowujące lokalne przepisy do nowych wymogów ustawowych. Zmiany obejmują m.in. częstotliwość odbioru niektórych frakcji. Na razie wszystkie śmieci z nieruchomości zamieszkałych w gminie Wojciechów są odbierane raz w miesiącu, a według nowych przepisów, od kwietnia do końca października odpady zmieszane i biodegradowalne będą odbierane dwa razy w miesiącu. W praktyce dla większości mieszkańców gminy zmiana nie będzie odczuwalna, ponieważ nowe przepisy ustawowe wprowadzają również możliwość kompostowania odpadów biodegradowalnych w domowych kompostownikach, za które będzie przysługiwać ulga w opłatach śmieciowych. Wysokość zniżki jeszcze nie jest ustalona, ale z nowej możliwości chce skorzystać około 99 procent właścicieli nieruchomości zamieszkałych w gminie Wojciechów. Kolejne uchwały, dostosowujące przepisy lokalne do nowych wymogów ustawowych, rada gminy będzie podejmować na następnych sesjach, a zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
 
Radni omówili także temat letnich imprez i uroczystości organizowanych w gminie w czasie epidemii. Uczestnicząca w obradach dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie Agnieszka Gąska poinformowała, że tegoroczne warsztaty kowalskie odbędą się w zaplanowanym wcześniej terminie, ale ze względu na sytuację epidemiczną będą się odbywać z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Oznacza to m.in., że w zajęciach będą mogli uczestniczyć tylko adepci kowalstwa i ich mistrzowie, a szkolenie będzie się odbywać w reżimie sanitarnym. Z większości atrakcji, związanych z towarzyszącymi warsztatom targami sztuki kowalskiej, ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy musieli zrezygnować, ale niektóre elementy mają się pojawić w wersji on-line. Szczegóły będą ogłoszone przed rozpoczęciem zajęć, które potrwają od 7 do 18 lipca.
W zmienionej, okrojonej formie, są planowane równie tegoroczne dożynki, które będą mieć bardziej religijny niż rozrywkowy charakter. Organizatorzy planują m.in. korowód ze starostami dożynkowymi z placu przy kuźni do kościoła, mszę świętą i dzielenie się chlebem.

Podczas czwartkowych obrad radni zatwierdzili również zmianę na stanowisku skarbnika gminy. Z funkcją żegna się Zofia Pomorska, a jej obowiązki przejmuje Marta Sagan. Zofia Pomorska pracowała w Urzędzie Gminy Wojciechów przez 42 lata, będąc świadkiem zarządzania gminą przez 7 naczelników i wójtów. Skarbnikiem była przez 32 lata i 3 miesiące. Jej obowiązki przejęła Marta Sagan, która ma 16-letnie doświadczenie w księgowości, w przeszłości pracowała m.in. w szpitalu powiatowym w Bełżycach, a ostatnio w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Swoją nową pracę w Urzędzie Gminy Wojciechów Marta Sagan rozpoczęła 25 czerwca.
 

Autor: Gmina Wojciechów
Powrót