USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Wojciechów: Kowale na start

Kowale na start

Opublikowano dn. 07-07-2020

W Wojciechowie kończą się przygotowania do 26. Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. Paleniska, kowadła i plac przy Wieży Ariańskiej są prawie gotowe, by we wtorek 7 lipca zajęcia mogło rozpocząć 16 adeptów sztuki kowalskiej.

Wszyscy spotkają się o 10.00 w Wieży Ariańskiej, by po omówieniu spraw organizacyjnych obejrzeć miejscowe Muzeum Kowalstwa. Potem poznają zasad BHP pracy w kuźni, właściwości cieplne metali, sposoby ekonomicznego gospodarowania koksem i podstawowe narzędzia kowalskie oraz będą się uczyć rozpalania ogniska kowalskiego. Zajęcia praktyczne rozpoczną się we wtorkowe popołudnie i potrwaja do 18 lipca.
 
Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne warsztaty będą się odbywać bez udziału publiczności w ścisłym reżimie sanitarnym z udziałem tylko adeptów kowalstwa i ich mistrzowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się mistrzowie z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła i Marek Święch, a wśród ich słuchaczy będą osoby w wieku od 22 do 58 lat. W związku z sytuacją epidemiczną organizatorzy musieli zrezygnować z typowo rozrywkowych imprez w ramach, towarzyszących warsztatom, targów sztuki kowalskiej. Część elementy zostały przeniesione do internetu.
 
Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, który organizuje kowalskie święto razem ze Stowarzyszeniem Kowali Polskich, zapraszają m.in. do udziału w tradycyjnym konkursie kowalstwa artystycznego, który w tym roku odbędzie się korespondencyjnie. Jego uczestnicy będą wykonywać nocne lampki, które mają przesłać do organizatorów do końca sierpnia. Oceni je profesjonalne jury, a internauci wybiorę tę propozycję, która zasługuję na Nagrodę Publiczności.
 
Efektem korespondencyjnego konkursu będzie wirtualna wystawa i pierwszy katalog prac konkursowych. Podsumowanie wszystkich działań jest planowane na październik.
 
Organizatorami kowalskiego święta, które będzie współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, są Stowarzyszenie Kowali Polskich i Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie.
 

Opublikowano dn. 07-07-2020


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót