USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Będzie oczyszczalnia w Palikijach Drugich

Będzie oczyszczalnia w Palikijach Drugich

Opublikowano dn. 08-07-2020

Jest szansa na rozwiązanie problemów z odprowadzaniem ścieków z budynków wielorodzinnych w Palikijach Drugich. Gmina Wojciechów chce tutaj wybudować oczyszczalnię ścieków, a inwestycję zrealizować przy wsparciu Unii Europejskiej.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego właśnie ogłosił listę projektów, które zostaną dofinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest na niej wniosek Gminy Wojciechów, która otrzyma ponad 200 tysięcy złotych, przy wartości kosztorysowej inwestycji sięgającej prawie 350 tysięcy.

- Chcemy wykorzystać te pieniądze na rozwiązanie problemu kilkudziesięciu rodzin, zamieszkujących w zespole budynków wielorodzinnych, które kiedyś należały do spółdzielni. W tamtych czasach ścieki z ich mieszkań były odprowadzane do oczyszczalni, ale spółdzielnia upadła, a oczyszczalnia przestała funkcjonować. Od tego czasu nieczystości są odprowadzane do... stawu - tłumaczy wójt gminy Wojciechów Artur Markowski.

Sposobem na pozbycie się tego kłopotu jest nowa oczyszczalnia, która ma powstać w formule "zaprojektuj i wybuduj". Unijna dotacja powinna wystarczyć na pokrycie ponad 60 procent kosztów, a resztę pokryje gmina przy współudziale mieszkańców.

Samorząd zajmie się teraz przygotowaniem projektu tej inwestycji, a potem opracowaniem przetargu na wykonanie robót. Te są planowane na 2021 rok.

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-bedzie-oczyszczalnia-w-palikijach-drugich,23682.html?p=1


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót