USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Dobre efekty pierwszej zbiórki odpadów rolniczych

Dobre efekty pierwszej zbiórki odpadów rolniczych

Opublikowano dn. 14-07-2020

Rolnicy z gminy Wojciechów chcą się pozbyć ponad 36 ton folii i BIG-BAG-ów oraz innych odpadów z działalności rolniczej. Podczas pierwszej zbiórki, organizowanej przez samorząd, odebrano ponad 7 ton, a druga jest planowana na jesień. Obydwie są współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

To pierwsza taka akcja w powiecie lubelskim. - Większość samorządów ma problem ze znalezieniem firm, które chcą odebrać odpady rolnicze za przystępną cenę. Nam udało się ją wynegocjować m.in. dlatego, że bardzo wcześnie rozpoczęliśmy poszukiwania wykonawcy takich usług - oceniają organizatorzy akcji.

Już na przełomie października i listopada ubiegłego roku gmina zbierała ankiety od rolników, którzy chcą w łatwy sposób pozbyć się kłopotliwych odpadów. Ze złożonych deklaracji oszacowano, że do utylizacji będzie 36,5 tony takich odpadów i na tej podstawie samorząd złożył wniosek o przyznanie na ten cel pieniędzy z NFOŚiGW. W ten sposób otrzymał ponad 18 tysięcy złotych na pokrycie prawie 99 procent kosztów całej operacji.

Biorąc pod uwagę zadeklarowaną przez rolników ilość odpadów, do utylizacji mają jeszcze około 29 ton. Kolejny raz będą mogli pozbyć się folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag - jesienią. Tak jak za pierwszym razem, z propozycji będą mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy jeszcze w ubiegłym roku złożyli deklaracje w tej sprawie.

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-dobre-efekty-pierwszej-zbiorki-odpadow-rolniczych,23698.html?p=1

Autor: Gmina Wojciechów
Powrót