USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Wojewódzkie obchody dnia męczeństwa

Wojewódzkie obchody dnia męczeństwa

Opublikowano dn. 14-07-2020

Gmina Wojciechów była w tym roku gospodarzem wojewódzkich obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystość odbyła się w niedzielę 12 lipca w Szczuczkach.

Gmina Wojciechów była w tym roku gospodarzem wojewódzkich obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystość odbyła się w niedzielę 12 lipca w Szczuczkach.

(fot. Starostwo Powiatowe w Lublinie)

To tutaj miał miejsce pierwszy na Lubelszczyźnie masowy mord ludności polskiej. 1 października 1939 roku hitlerowcy zamordowali w Szczuczkach 102 mężczyzn. Ich ciała złożyli w ówczesnej szkole podstawowej i spalili budynek.

Miejsce tragedii upamiętnia kaplica - pomnik, przy którym zebrali się uczestnicy niedzielnej uroczystości. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej uczcili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, młodzieży i duchowieństwa oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Głównym punktem obchodów była msza święta, której przewodniczył proboszcz parafii w Łubkach ksiądz Marek Jaworski, a homilię wygłosił ksiądz doktor Zbigniew Głowacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

O lokalizacji tegorocznych obchodów, zainicjowanych przez Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich, zadecydował marszałek województwa Jarosław Stawiarski, który podczas uroczystości podkreślał jej znaczenie dla pamięci o tragicznej historii. Przypominali ją też świadkowie historii ze Szczuczek oraz wojewoda Lech Sprawka, starosta Zdzisław Antoń, przedstawiciele kombatantów i harcerzy. Wójt gminy Wojciechów Artur Markowski podziękował zebranym za liczny udział w rocznicowym spotkaniu.

Wśród gości, oprócz wojewody, marszałka województwa i starosty lubelskiego, byli wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski i członek zarządu Sebastian Trojak, posłowie Kazimierz Choma, Jan Łopata i Krzysztof Szulowski, starostowie powiatów: kraśnickiego - Andrzej Rolla i opolskiego - Dariusz Piotrowski, wicestarosta lubelski Andrzej Chrząstowski, skarbnik powiatu Marta Janeczko oraz radni powiatowi - Joanna Kaznowska, Grzegorz Widelski i Zofia Sieńko, która jest jednocześnie wiceprzewodniczącą Rady Powiatu w Lublinie.

 


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót