USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

droga

Nowe drogi z FOGR i FDS gotowe

Opublikowano dn. 11-08-2020

Kierowcy w gminie Wojciechów mogą już korzystać z kilku przebudowanych dróg. Prace współfinansowane ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych i Funduszu Dróg Samorządowych zostały zakończone, a oficjalne odbiory inwestycji odbędą się w najbliższym czasie.

 
Dzięki dotacji z FOGR Gmina Wojciechów przebudowała drogi dojazdowe do gruntów rolnych w Górze i Wojciechowie Kolonii Piątej. W obydwu przypadkach drogowcy wyrównali istniejącą podbudowę i położyli nową asfaltową nawierzchnię. Prace w Górze były prowadzone na odcinku o długości prawie 1 kilometra, natomiast w Wojciechowie Kolonii Piątej - na około 700 metrach trasy w kierunku miejscowości Nowy Gaj.
 
Inwestycja w Górze kosztowała 245 tysięcy złotych, a w Wojciechowie Kolonii Piątej - prawie 155 tysięcy. Z FOGR samorząd otrzyma pieniądze na pokrycie 60 procent kosztów kwalifikowalnych.
 
Zakończyła się również przebudowa 3-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Niezabitów - Łubki - Wojciechów w Łubkach, na którą Powiat Lubelski pozyskał dotację z FDS, a część pieniędzy wyłoży Gmina Wojciechów. Pierwotnie kosztorysowa wartość tego zadania wynosiła 5 milionów 600 tysięcy złotych, ale po przetargu zmalała do około 3 milionów 200 tysięcy. Z FDS samorząd powiatowy pozyskał 80 procent dotacji. Pozostałe 20 procent - po połowie - zapewniają Powiat Lubelski i Gmina Wojciechów. Samorząd gminny wyda na ten cel niecałe 350 tysięcy złotych.
Trwa jeszcze przebudowa drogi powiatowej Wąwolnica - Stary Gaj, współfinansowana z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dotacja będzie wykorzystana na modernizację odcinka o długości 5 kilometrów. Oprócz nowej asfaltowej nawierzchni, na fragmencie od trasy powiatowej Wojciechów - Halinówka do remizy OSP w Wojciechowie-Kolonii Pierwszej drogowcy mają wykonać chodnik. Ta inwestycja będzie kosztować około 4 milionów 800 tysięcy złotych, z czego prawie 3 miliony będzie stanowić dotacja z PROW, kolejne ponad 900 tysięcy dołoży Powiat Lubelski i podobną kwotę zapewni Gmina Wojciechów.
 
Formalnie termin zakończenia robót jest wyznaczony na koniec stycznia 2021 roku, ale wykonawca deklaruje, że chce zrealizować tę inwestycję do końca września.
Źródło: IAS 24 
 

Opublikowano dn. 11-08-2020


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót