USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

chleb- zdjęcie z fotorelacji

Deszczowe święto plonów

Opublikowano dn. 25-08-2020

Deszcz nie przeszkodził mieszkańcom gminy Wojciechów w świętowaniu zakończenia tegorocznych żniw. Ze względu na pandemię koronawirusa dożynki, które odbyły się w niedzielę 23 sierpnia, miały skromniejszy charakter niż w poprzednich latach.

Uczestnicy parafialno-gminnego święta plonów zebrali się przy kuźni w Wojciechowie, skąd przeszli do miejscowego kościoła na dziękczynną mszę świętą. Korowód prowadzili starostowie dożynkowi - Beata Jędrej z Wojciechowa Kolonii Piątej i Piotr Kwiatkowski z Wojciechowa. Władze samorządowe reprezentowali: wójt Artur Markowski, jego zastępca Tomasz Zielonka, przewodniczący rady gminy Michał Sumiński z radnymi i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie Agnieszka Gąska.
Dziękczynną mszę świętą odprawili proboszcz miejscowej parafii ksiądz Jan Hałasa i zastępca dyrektora Katolickiego Radia Zamość ksiądz Rafał Kowalczuk, a oprawę muzyczną eucharystii zapewniła Orkiestra Dęta OSP Wojciechów.
Symbolicznym elementem tej części uroczystości było poświęcenie, a potem przekazanie chleba wójtowi gminy Wojciechów Arturowi Markowskiemu przez starostów dożynkowych. Na pamiątkę Beata Jędrej i Piotr Kwiatkowski otrzymali dyplomy i okolicznościowe statuetki, wykute przez Romana Czernieca.
Podczas mszy świętej odbyło się także poświęcenie wieńców, które będą reprezentować Gminę Wojciechów w konkursie powiatowym. W kategorii kompozycji tradycyjnych będzie to wieniec Koła Gospodyń Wiejskich ze Stasina, zaś o tytuł najładniejszego wieńca współczesnego powalczy kompozycja, przygotowana przez Zrzeszenie Kobiet Aktywnych "Sporniaczanki" ze Sporniaka. Autorzy otrzymali od władz gminnych nagrody i podziękowania za podtrzymywanie dożynkowych tradycji.
Program uroczystości dopełniły krótkie występy Kapeli Wojciechowskiej i Orkiestry Dętej OSP Wojciechów.

Opublikowano dn. 25-08-2020


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót