USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Podpisanie dokumentów - mężczyzna i kobieta przy biurku

Jest dotacja nie tylko na modernizację zabytkowej wieży

Opublikowano dn. 21-09-2020

Urząd Marszałkowski w Lublinie podzielił dotacje na renowację zabytków i remont obiektów kulturalnych. Wśród wnioskodawców, którzy w piątek 18 września odebrali umowy o przyznaniu unijnych pieniędzy, jest Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie.

Projekt pod nazwą "Wieża Ariańska wraz z otoczeniem - roboty budowlano-modernizacyjne, zakup wyposażenia, kampania promocyjna" został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów, którzy przyznali mu 96 punktów. Tak samo zostały ocenione jeszcze trzy projekty, a łącznie dotację otrzyma 41 spośród 63 wnioskodawców.

Wartość kosztorysową wszystkich pomysłów, zapisanych w projekcie wojciechowskiego ośrodka kultury, szacuje się na prawie 1 milion 130 tysięcy złotych, z czego ponad 770 tysięcy stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Pieniądze te mają być wykorzystane m.in. na remont dużych przypór kamiennych i tynków na elewacji wschodniej i zachodniej raz z podokiennikami i nadokiennikami w budynku Wieży Ariańskiej, przebudowę schodów wewnętrznych do piwnicy, wykonanie instalacji gazowej i grzewczej oraz montaż słupów solarnych przy dojeździe do zabytkowego obiektu.

Dotacja zostanie również wykorzystana na przygotowanie holograficznej projekcji wideo w Muzeum Kowalstwa oraz zakup wyposażenia, w tym projektora, ekranu, kamery i aparatu fotograficznego oraz telebim.

W ramach promocji GOK przygotuje także folder i tablice informacyjne w językach - polskim i angielskim oraz w języku Braille'a.

- Wysiłek włożony w opracowanie wniosku nie poszedł na marne. Teraz przed nami ogrom pracy. Prace remontowe będą kontynuacją robót, wykonanych w poprzednich latach, ale trzeba to zrobić, by m.in. zabezpieczyć i ujednolicić elewację. Schody do piwnicy są strome, śliskie i bardzo niebezpieczne. Gdy je przebudujemy będziemy mogli na przykład wykorzystać dwa pomieszczenia, w których mogłyby się odbywać warsztaty edukacyjne. Z kolei ogrzewanie pozwoli na wydłużenie sezonu kulturalnego i turystycznego, ponieważ zimą nasze możliwości są ograniczone - cieszy się dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie Agnieszka Gąska, która w piątek odebrała umowę o przyznaniu dotacji.

Projekt "Wieża Ariańska wraz z otoczeniem - roboty budowlano-modernizacyjne, zakup wyposażenia, kampania promocyjna" będzie realizowany w latach 2021 - 2023.

Źódło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-jest-dotacja-nie-tylko-na-modernizacje-zabytkowej-wiezy,24034.html?p=1

 

Dwie kobiety stojące na zewnątrz budynku

 


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót