USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Jak podzielić się  majątkiem ? Kilka praktycznych wskazówek

Jak podzielić się majątkiem ? Kilka praktycznych wskazówek

Opublikowano dn. 28-09-2020

Artykuł powstał w ramach projektu: „Prowadzenie jednego punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz zwiększenia świadomości prawnej w Konopnicy wraz z punktami mobilnymi”

Artykuł powstał w ramach projektu: „Prowadzenie jednego punktu nieodpłatnego  poradnictwa obywatelskiego oraz zwiększenia świadomości prawnej w Konopnicy wraz z punktami mobilnymi” Zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej realizowane przez Powiat Lubelski - zadanie opracowanie artykułów z zakresu najczęściej pojawiających się problemów w poradnictwie obywatelskim opracowane przez osoby udzielające wsparcia w projekcie.

              

Jak  podzielić się  majątkiem ? Kilka praktycznych wskazówek

Artykuł powstał w ramach projektu: „Prowadzenie jednego punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz zwiększenia świadomości prawnej w Konopnicy wraz z punktami mobilnymi”
Zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej realizowane przez Powiat Lubelski – zadanie opracowanie artykułów z zakresu najczęściej pojawiających się problemów w poradnictwie obywatelskim opracowane przez osoby udzielające wsparcia w projekcie

Jeśli już „doszłaś do siebie” i odpoczęłaś po rozwodzie , czas pomyśleć o sprawie o podział majątku.

 Wiem, że nie jest Ci łatwo a perspektywa sprawy sądowej przeraża Cię. To normalne; zawsze boimy się rzeczy nowych, tym bardziej takich, które mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje. Boisz się, że może się okazać , że nic Ci się nie należy ( tak twierdzi Twój były mąż ) , że możesz stracić mieszkanie albo że dostaniesz tak mało, że „ani szyć ani pruć”.

W pierwszym rzędzie musisz zdać sobie sprawę, że jeśli nie zawierałaś umowy przedmałżeńskiej tzw. intercyzy , to Twój udział w majątku dorobkowym wynosi ½ części. I to nawet wówczas gdybyś ani dnia nie pracowała zawodowo, a tylko zajmowała się domem i dziećmi.

Tak więc nie bój się na pewno otrzymasz swoją ½  -ale ile to będzie , to już inna sprawa.

A teraz praktyczna rada:

Spokojnie przeczytaj ten wpis – przynajmniej dwa razy. Zawiera on konkretną prawniczą wiedzę , niezbędną przy prowadzeniu sprawy o podział majątku. Po lekturze zastanów się czy wszystko jest dla Ciebie jasne i zrozumiałe. I najważniejsze – czy będziesz potrafiła to zastosować sama w praktyce.

Jeśli dojdziesz do wniosku, że nie- to nie ucz się na własnej sprawie, bo to się źle skończy, przynajmniej skonsultuj się z prawnikiem .

A teraz do rzeczy;

Dla porządku powiem tylko, że podzielić się majątkiem można po rozwodzie lub po uzyskaniu rozdzielności majątkowej.

Rzadko, ale zdarzają się małżeństwa, które potrafią się dogadać i samodzielnie podzielić majątkiem. Większość jednak potrzebuje pomocy fachowego pełnomocnika. Nie wszyscy jednak mają świadomość , że w prawie – jak w każdej specjalistycznej dziedzinie , wymagana jest konkretna wiedza. Jeśli jej nie masz , to nawet się nie dowiesz, że mogłaś wywalczyć więcej lub , że przegrałaś ze swojej winy!

 Prawdopodobnie przyjmiesz rozstrzygnięcie Sądu z rozżaleniem i poczuciem krzywdy uważając , że sąd jest niesprawiedliwy.

A może być inaczej !

Aby zmaksymalizować skuteczność Twoich działań podpowiem Ci na co zwrócić uwagę w sprawie o podział majątku.

 

Po pierwsze-

-zrób spis składników majątkowych, które wg Ciebie stanowią Wasz wspólny majątek. Pamiętaj aby wskazując konkretny składnik majątkowy w miarę możliwości go opisać podając markę, producenta, rok zakupu. Musisz sama wycenić każdy składnik przyjmując jego wartość z chwili rozwodu lub rozdzielności majątkowej, ale cenę podając aktualną.

Czyli –jeśli w chwili rozwodu mieliście roczny samochód Hondę,a Ty wnosisz sprawę o podział majątku po 10 latach od rozwodu, to przyjmujesz wartość rocznej Hondy a ceny z bieżącego roku.

-zadecyduj, które składniki chciałabyś Ty otrzymać, a które przeznaczasz dla byłego.

Jeśli udziały małżonków w majątku dorobkowym są równe, to podział też musi to odzwierciedlać.

Czyli , Ty dostałaś mieszkanie za 150.000 zł. , to sąd zasądzi od Ciebie na rzecz byłego 75.000 zł. tytułem spłaty.

Jeśli nie masz takich pieniędzy i wiesz , że nie otrzymasz kredytu , Twój były mąż nie ma również takich środków, to niestety trzeba sprzedać mieszkanie i podzielić się pieniędzmi.

Sąd niestety nie będzie się zastanawiał ( bo nie ma takich możliwości ) dokąd masz się wyprowadzić po podziale majątku. Wpłynął wniosek do sądu i sąd musi go rozpoznać. Polskie prawo nie przewiduje w sprawie o podział majątku, że były mąż ma zapewnić Ci mieszkanie. Albo Ty spłacasz męża albo on spłaca Ciebie albo sprzedajecie mieszkanie . Sądu nie interesuje czy uzyskana kwota ze sprzedaży jest wystarczająca na to by kupić za nią nawet małe mieszkanie. Dlatego musisz to zawsze brać pod uwagę decydując się na podział majątku.

 

Po drugie

-zastanów się czy są podstawy do tego aby wnioskować o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. Czyli –np. Twój udział w utworzeniu majątku wspólnego wynosi 70% , zaś Twojego męża 30%.Pamietaj, że liczy się czas kiedy gromadziliście majątek , ( czy wtedy pracował, czy wtedy łożył na utrzymanie rodziny ) a nie ostatnie lata kiedy totalnie zaniedbywał te obowiązki.

 

Po trzecie

-nie zapomnij o składnikach majątku , które miałaś przed zawarciem związku małżeńskiego, a które w czasie małżeństwa zostały spieniężone i weszły w skład nowej rzeczy. ( zasada surogacji )Np. przed zawarciem małżeństwa miałaś kawalerkę. Po ślubie sprzedaliście Twoją kawalerkę , dołożyliście resztę pieniędzy i kupiliście większe mieszkanie. Wartość kawalerki jako składnik Twojego majątku osobistego podlega rozliczeniu na Twoją korzyść.

 

Po czwarte

-rozliczeniu podlegają również wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Np. z Waszych dorobkowych pieniędzy ( w tym również z kredytu) został wyremontowany lub wybudowany dom , który stoi na nieruchomości Twojego byłego męża. Ten dom w świetle prawa jest własnością Twojego męża. Dzieje się tak w myśl zasady, że co stoi na gruncie i jest trwale z nim związane , stanowi własność właściciela gruntu. Tobie przysługuje tylko zwrot nakładów czyli ½ wartości domu lub poczynionych nakładów.

-również podlegają rozliczeniu wydatki i nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny. Np. przeznaczyłaś darowiznę od rodziców na kupno mieszkania lub dołożyłaś swoje pieniądze do kupna mieszkania.

 

Po piąte

-rozliczeniu podlegają nakłady i wydatki w okresie od ustania wspólności ustawowej do chwili podziału majątku wspólnego.

Np. po rozwodzie przez 3 lata sama opłacałaś czynsz za mieszkanie , choć Twój były również w nim zamieszkiwał, tylko się nie poczuwał do płacenia. Albo wyprowadził się i przestał płacić , choć powinien bo jest współwłaścicielem mieszkania. A więc za okres od ustania wspólności do podziału majątku możesz żądać aby zwrócił Ci ½ opłat za czynsz.

 

Po szóste

- w sprawie o podział majątku możesz żądać zwrotu od byłego małżonka wartości jego długu jaki został zaspokojony z majątku wspólnego. Np. Twój były został skazany za wypadek drogowy  i musiał zapłacić 10.000 zł. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym , na co wziął kredyt. Masz prawo rozliczenia tej należności. Nie zapominaj, że Ty również w tym partycypowałaś; musiałaś przejąć pewne obowiązki finansowe lub obniżył się Twój standard życia poprzez konieczność spłacania  jego kredytu.

 

Po siódme

-możesz żądać rozliczenia pożytków i innych przychodów z tytułu posiadania przedmiotów należących do majątku objętego wspólnością.  Np. mieliście mieszkanie na wynajem z którego czynsz pobierał tylko Twój mąż nie dzieląc się z Tobą. Uzasadniał to tym, że mieszkanie jest jego- bo jest po jego rodzicach, a więc czynsz też jest jego. NIEPRAWDA – mieszkanie jest jego, ale czynsz jest wspólny.

 

Posiłkując się podanymi przez mnie przykładami rozważ które z nich zaistniały w Twoim związku. Pamiętaj aby w tej sprawie sprecyzować WSZYSTKIE swoje roszczenia , bo po tej sprawie już nie będziesz mogła tego zrobić.  

 

Jeśli już wszystko wiesz ,pozostaje sporządzenie wniosku o Sądu. Jeśli uda Ci się dojść do porozumienia z byłym i uzgodnicie sposób podziału majątku , opłata w Sądzie wyniesie 300 zł.  Przy braku porozumienia , osoba która wnosi sprawę musi zapłacić 1.000 zł. Niestety to nie koniec opłat.

W toku sprawy , jeśli nie dojdziecie do porozumienia dojdą jeszcze opłaty za wyceny rzeczoznawców ; od nieruchomości czyli wycena np. domu i działki oraz wycena ruchomości czyli: samochodu, lodówki, pralki, wyposażenia pokoju i inne.

 

Jeśli masz trudną sytuację finansową, to możesz ubiegać się o zwolnienie od tych opłat albo częściowe zwolnienie.

Możesz również wnosić o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w osobie adwokata lub radcy prawnego.

Dowiedz się wszystkiego w punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej lub Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego.

Nie działaj na własną rękę , przynajmniej zasięgnij porady u prawnika!

 

Życzę Ci powodzenia i trzymam kciuki.

 

Adwokat  Maryla  Kuna

 

Jak podzielić sie majątkiem

 

 

 


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót