USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

ROZWÓD  - kilka podstawowych wskazówek

ROZWÓD - kilka podstawowych wskazówek

Opublikowano dn. 28-09-2020

Artykuł powstał w ramach projektu: „Prowadzenie jednego punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz zwiększenia świadomości prawnej w Konopnicy wraz z punktami mobilnymi”

 

 

Artykuł powstał w ramach projektu: „Prowadzenie jednego punktu nieodpłatnego  poradnictwa obywatelskiego oraz zwiększenia świadomości prawnej w Konopnicy wraz z punktami mobilnymi” Zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej realizowane przez Powiat Lubelski - zadanie opracowanie artykułów z zakresu najczęściej pojawiających się problemów w poradnictwie obywatelskim opracowane przez osoby udzielające wsparcia w projekcie.

              

ROZWÓD  - kilka podstawowych wskazówek

Artykuł powstał w ramach projektu: „Prowadzenie jednego punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz zwiększenia świadomości prawnej w Konopnicy wraz z punktami mobilnymi”
Zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej realizowane przez Powiat Lubelski – zadanie opracowanie artykułów z zakresu najczęściej pojawiających się problemów w poradnictwie obywatelskim opracowane przez osoby udzielające wsparcia w projekcie

Dla większości ludzi rozwód jest ogromnym przeżyciem. Powszechnie wiadomo , że człowiek w stresie gorzej myśli i funkcjonuje. Dlatego aby zminimalizować te negatywne przeżycia trzeba się  jak najlepiej do tego przygotować.

Co mam na myśli ?

Po pierwsze sporządzenie pozwu.

Jeśli nawet zdecydowałaś, że sama sporządzisz pozew , bo nie stać Cię na fachowego pełnomocnika , to przynajmniej skorzystaj z pomocy  Nieodpłatnego Poradnictwa Prawnego lub Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego. W Internecie znajdziesz  informacje o punktach w których zasięgniesz porady.

To ważne , bo rozmawiając z prawnikiem zostaniesz właściwie ukierunkowana. Tam dowiesz się czy Twoja koncepcja rozwodu z orzeczeniem o winie małżonka ma rację bytu. Bo może się tak wydarzyć, że Tobie również można coś zarzucić. A przede wszystkim prawnik ustali czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia między małżonkami, który  dopiero daje podstawę do wniesienia sprawy rozwodowej.

Jeśli zarzuty stawiane Ci przez męża są prawdziwe i są istotne, to musisz brać pod uwagę to, że sąd orzeknie rozwód z winy obu stron.  Wtedy lepiej wnosić o rozwód bez orzekania o winie.

Polskie prawo nie różnicuje winy na winę większą i winę mniejszą. Wina , to wina. I jeśli Ty przyczyniłaś się do rozpadu małżeństwa w 20% a Twój mąż w 80%, to sąd orzeknie winę obu stron. Warto to mieć na uwadze sporządzając pozew.

Ale jeśli  w ocenie prawnika, winny rozkładowi pożycia jest Twój mąż, to już w pozwie musisz napisać na czym ta wina polega.  Najczęściej stawianymi zarzutami są zarzuty, że małżonek pił, bił , zdradzał, nie dawał na utrzymanie rodziny, nie interesował się domem i dziećmi, że naganne zachowanie męża doprowadzało do interwencji policji.

W związku z tym od razu musisz podać  WSZYSTKICH świadków  , którzy mają wiedzę na ten temat. Nie możesz liczyć na to, że jak Ci się coś później przypomni , to zgłosisz kolejnych świadków. Sąd może już na to nie zezwolić.

To tyle w kwestii winy  w pozwie.

 

Potem jest rozprawa i tu zaczynają się prawdziwe schody.

Na rozprawie sąd  przesłucha Cię na okoliczność winy męża .Idąc na rozprawę musisz się do niej bardzo dobrze przygotować , jak do lekcji w szkole.

Jeśli np. stawiasz mężowi zarzut, że pił nadmiernie alkohol , to precyzujesz to i podajesz przykłady. Na przykład: mżą pił ciągami , trwającymi po 5 dni. Ostatni taki ciąg alkoholowy miał w miesiącu lipcu. Wówczas nie wracał do domu, chodził gdzieś z kolegami. Na ogół po powrocie nie miał żadnych pieniędzy. Albo gdy przychodził do domu pod wpływem alkoholu , to wszczynał awantury, bił mnie. Świadkami takich zdarzeń była moja koleżanka Anka , mama i sąsiadka Lucyna. Musisz te przykłady koniecznie umiejscowić w czasie na przykład , że było to jesienią 2019 r. lub w zeszły czwartek. Bo to dowodzi, że mówisz prawdę. To samo dotyczy zeznań Twoich świadków. One muszą być takie same jak Twoje zeznania. Nie mogą być ogólnikowe albo sprzeczne z tym co Ty mówiłaś.

Przede wszystkim musisz wiedzieć co chcesz powiedzieć , bo jak się nie przygotujesz, to w emocjach albo nie będziesz potrafiła zebrać myśli albo  będziesz mówiła ogólnikami, co nie przekona sądu.

W taki sam sposób mówisz o pozostałych zarzutach np. , że mąż nie dawał na utrzymanie rodziny.

I tu mówisz, że nie dawał w ogóle , albo dawał sporadycznie niewielkie kwoty na przykład  200 zł. Co mówił gdy prosiłaś go o pieniądze;  na przykład że masz 500+ i to ma Ci wystarczyć.

Tak więc przemyśl każdy z zarzutów, dla lepszego zapamiętania  zrób sobie notatki  -ale nie będziesz mogła się nimi posługiwać w sądzie.

Oprócz wniosku o rozwiązanie małżeństwa z winy lub bez orzekania o winie , są jeszcze inne konieczne wnioski, które trzeba zgłosić w pozwie.

 

I tu na pierwszy plan wchodzą alimenty.

Musisz się zastanowić  jakie są potrzeby dziecka ale i również jakie są możliwości zarobkowe Twojego męża. Zwróć uwagę , że nie mówię o zarobkach męża tylko o możliwościach zarobkowych, a to bardzo duża różnica.

Jeśli Twój mąż na przykład będąc kierowcą zarabiał 5.000 zł. miesięcznie  a teraz postanowił być stróżem na budowie i zarabia 2.000 zł., to sąd przyjmie , że ma on możliwości zarobkowe  na poziomie 5.000 zł.

Musisz spisać wszystkie wydatki miesięczne związane z utrzymaniem dziecka łącznie z udziałem w opłatach za światło, gaz i czynsz i na tej podstawie ustalić wysokość alimentów. Dobrze gdybyś zbierała faktury na wydatki związane z dzieckiem ( nie paragony).

Pamiętaj, że jeśli jest to pierwsza sprawa o alimenty, to wnoś o zabezpieczenie powództwa. Koniecznie! !

Polega to na wydaniu przez sąd postanowienia w którym zabezpieczy alimenty na rzecz dziecka przez czas trwania procesu. W przeciwnym razie alimenty zostaną zasądzone w wyroku rozwodowym a sprawa przecież może trwać i 2 lata w czasie których pozostaniesz bez alimentów.

Bliżej o treści wniosku o zabezpieczenie alimentów powie Ci prawnik.

 

Kolejną kwestią jest miejsce zamieszkania małoletniego dziecka i władza rodzicielska.

Dziecko może mieszkać : u Ciebie, u męża lub sąd może ustalić opiekę naprzemienną.

Jeśli sąd ustali miejsce zamieszkania dziecka u jednego z rodziców, to ogranicza władzę rodzicielską drugiemu z rodziców. Nie jest to żadna kara , to po prostu konsekwencja tego, że ten z rodziców  który  na co dzień nie zajmuje się dzieckiem, nie decyduje o  jego istotnych sprawach , nie może mieć pełnej władzy rodzicielskiej .

Jeśli się nie dogadacie w kwestii zamieszkania dziecka , to sąd rozstrzygnie to w oparciu o opinię psychologiczną i całokształt materiału dowodowego.

Sprawa opieki naprzemiennej wchodzi w grę  wtedy gdy rodzice potrafią się porozumieć  , to ważne. Sąd nie ustanowi opieki naprzemiennej skonfliktowanym rodzicom , którzy posługują się dzieckiem aby sobie wzajemnie dokuczyć.

Poza tym rodzice muszą względnie blisko siebie mieszkać. Nie może być tak, że dziecko z domu od jednego rodziców do szkoły będzie miało 10 minut, a od drugiego 2,5 godziny. Na to sąd się nie zgodzi mając na uwadze dobro dziecka.

 

Kontakty z drugim rodzicem.

Rodzic  u którego dziecko na stałe nie przebywa ma PRAWO  ale i OBOWIĄZEK kontaktowania się z dzieckiem.

Zwykle kontakty ustala się co drugi weekend od piątku do niedzieli. Można również ustalić jakiś dzień na tygodniu. W zależności od woli stron sąd ustala kontakty w okresie świąt oraz wakacji. Można wnosić aby  sąd ustalił również możliwość telefonicznego kontaktowania się z dzieckiem.  Takich bardzo szczegółowych kontaktów domagają się małżonkowie, którzy są ze sobą bardzo skonfliktowani i boją się , że drugi rodzic będzie utrudniał im kontakty.

To są najważniejsze żądania jakie muszą znaleźć się w pozwie.

Poza tym możesz wnosić o zwolnienie Cię od opłaty od pozwu z uwagi na trudną sytuację materialną i ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

 

Pamiętaj , sprawa o rozwód to bardzo trudna sprawa  przez to , że dotyczy nas bezpośrednio i dotyka naszych emocji. Dlatego dobrze się do niej przygotuj, a przede wszystkim wyśpij się żebyś miała jasny umysł i była spokojna.

 

Adwokat Maryla Kuna

 

Rozwód - artykuł


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót