USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Zdjęcie z fotogalerii- pomnik

W rocznicę mordu w Szczuczkach

Opublikowano dn. 06-10-2020

81 lat temu w Szczuczkach hitlerowcy dokonali pierwszego na Lubelszczyźnie masowego mordu na ludności cywilnej. W niedzielę 4 października odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary tej tragedii.

Przy kaplicy - pomniku spotkali się przedstawiciele wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych, organizacji kombatanckich, strażacy i młodzież szkolna.
Rocznicowe obchody rozpoczęły się złożeniem wieńców i odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym wydarzenia z jesieni 1939 roku przypomnieli m.in. wójt gminy Wojciechów Artur Markowski i przewodniczący rady gminy Michał Sumiński.
Pamięć o poległych swoimi koncertami uczciły Kapela Wojciechowska i Orkiestra Dęta OSP w Wojciechowie oraz poeta z Łukowa Jan Janusz Jastrzębski, który zaprezentował okolicznościowy wiersz.
Niedzielną uroczystość zakończyła msza święta w intencji pomordowanych, którą odprawił proboszcz parafii w Łubkach ksiądz Marek Jaworski. O oprawę eucharystii zadbali członkowie Kapeli Wojciechowskiej.
Podczas tegorocznych obchodów hołd ofiarom hitlerowskiej zbrodni oddali: dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego Kamila Szysiak, sekretarz Powiatu Lubelskiego Artur Rumiński, radne powiatowe Anna Rynkowska i Joanna Kaznowska, burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk i wiceprzewodniczący rady miejskiej Janusz Nowomiejski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bełżycach Bogumił Siramowski, radni Rady Gminy Wojciechów, delegacja Żołnierzy i Przyjaciół Armii Krajowej Wolność i Niezawisłość im. "Zapory" - Artur Kręcisz, Bogdan Czuryszkiewicz i Jan Anasiewicz, kombatanci z Bełżyc, prezes Stowarzyszenia ,,U źródeł Ciemięgi" Krzysztof Górecki, przedstawiciele wszystkich szkół z gminy Wojciechów, Harcerska Organizacja Wychowawczo-Patriotyczna "Cichociemni" oraz delegacje OSP z gminy Wojciechów i zaprzyjaźnionej jednostki w Kraczewicach.
 

Opublikowano dn. 06-10-2020


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót