USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

oddawanie krwi

Krwi nie można zastąpić, potrzebni są dawcy!

Opublikowano dn. 04-11-2020

Krew to bezcenny lek, jedyny, którego nie można wyprodukować. Przy jej niewielkim ubytku ludzki organizm jest w stanie sam go zregenerować, ale większe krwotoki mogą realnie zagrażać zdrowiu i życiu. Dlatego każda grupa krwi jest tak samo ważna i potrzebna każdego dnia. Mieszkańcy Wojciechowa i okolicznych miejscowości, także spoza gminy, mogą podzielić się "darem życia" w niedzielę 8 listopada.

Krew będzie można oddać między 10.00 a 14.00 w krwiobusie, który będzie stał na placu przy OSP w Wojciechowie. Wcześniej jednak, ze względu na sytuację epidemiczną, trzeba zgłosić chęć udziału w akcji wysyłając SMS z imieniem i nazwiskiem oraz hasłem "Krew" pod numer: 512 789 599. - Brak takiego zgłoszenia nie eliminuje potencjalnego dawcy. Poprzednie akcje były bardzo udane i liczymy na podtrzymanie tej tendencji, ale ze względów sanitarnych chcielibyśmy tak zorganizować obsługę, by nie tworzyć kolejek - mówią organizatorzy akcji.
 
Dawcy, którzy zgłoszą się po raz pierwszy, powinni mieć dowód osobisty, a stali krwiodawcy zabrać ze sobą także legitymację Honorowego Dawcy Krwi.
Osoby, które nie należą do żadnego klubu mogą się zapisać do Mundurowego Klubu HDK "Życie" im. porucznika Józefa Klarnera w Wojciechowie, oficera Wojska Polskiego, lekarza, współtwórcy i pierwszego prezesa miejscowej straży pożarnej. Klub zrzesza nie tylko mieszkańców gminy Wojciechów, ale również gmin Bełżyce czy Nałęczów, i nie tylko ze służb mundurowych.
 
Dawcą krwi może być osoba zdrowa w wieku co najmniej 18 lat. Krwi nie mogą oddawać osoby na kwarantannie i objęte nadzorem epidemiologicznym. Przed zgłoszeniem się do punktu pobrań trzeba być wypoczętym i wyspanym, a na co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu.
 
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne i odbywa się w ścisłym rygorze sanitarnym.
 

Autor: Gmina Wojciechów
Powrót