USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Tablica

Pamięci pracowników oświaty

Opublikowano dn. 21-12-2020

"Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może". Słowa Janusza Korczaka znalazły się na tablicy upamiętniającej pierwszego kierownika Józefa Gadeckiego oraz pracowników i absolwentów Szkoły Podstawowej w Palikijach w gminie Wojciechów.

Tablica została zamontowana na pomniku, który stanął na placu szkolnym z inicjatywy Rady Rodziców, w tym wiceprzewodniczącej i sołtys Sporniaka Małgorzaty Żuchnik, przy wsparciu Rady Gminy Wojciechów.

Józef Gadecki pełnił funkcję kierownika szkoły w Palikijach w latach 1919 - 1962. Tablica jest również dedykowana nauczycielom, pracownikom, absolwentom, którzy tworzyli historię szkoły w niepodległej Polsce.

Z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości o upamiętnienie tych postaci zadbali radni oraz mieszkańcy wsi Palikije, Sporniak i Stasin.

Uroczyste odsłonięcie pomnika było planowane na 11 listopada, ale ze względu na sytuację epidemiczną termin został przesunięty. Nowy jeszcze nie jest ustalony, ale już teraz można odwiedzać to miejsce, by powspominać i oddać hołd pracownikom oświaty.

Szkoła w Palikijach nadal zbiera pieniądze na odnowienie pomnika Józefa Gadeckiego. Na razie na specjalnym koncie jest prawie 2 tysiące złotych, przy szacunkowych kosztach robót sięgających około 5 tysięcy.

Jeśli wymaganą kwotę uda się zebrać prace są planowane na przyszły rok.

Osoby, które chcę wesprzeć tę inicjatywę, mogą wpłacać pieniądze na konto Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Palikijach o numerze: 30 8735 1017 1001 3427 2000 0010 z dopiskiem "Rewitalizacja grobu śp. Józefa Gadeckiego".

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-pamieci-pracownikow-oswiaty,24479.html?p=1

Tablica

 

Autor: Gmina Wojciechów
Powrót