USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Monety na papierowych pieniądzach

LOM pomoże w pozyskiwaniu dotacji

Opublikowano dn. 29-03-2021

Gmina Wojciechów chce maksymalnie wykorzystać szanse na skuteczne pozyskiwanie pieniędzy ze źródeł zewnętrznych, w tym funduszy europejskich, krajowych i regionalnych. Będzie się mogła o nie starać razem z 26 innymi samorządami w ramach powstającego Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Podczas sesji w czwartek 25 marca rada gminy zgodziła się na przystąpienie do tej inicjatywy.

To konsekwencja listu intencyjnego, który przedstawiciele zainteresowanych samorządów podpisali pod koniec stycznia. Kolejnym krokiem jest zgoda rad gmin na zawarcie porozumienia. Wśród najważniejszych jego zapisów jest powołanie Rady LOM, która będzie podejmować najważniejsze decyzje oraz przygotowanie Strategii Rozwoju Ponadlokalnego LOM i Planu Zrównoważonej Mobilności LOM.

W strategii mają się znaleźć projekty inwestycji i innych działań o charakterze ponadlokalnym. - Z naszej strony chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na rozwój komunikacji między Lublinem a Wojciechowem, Bełżycami i Nałęczowem czy inicjatywy związane z turystyką. Szczegóły będą dopiero uzgadniane, a na razie trzeba sformalizować tę współpracę i podpisać stosowne porozumienie. Bez czwartkowej uchwały nie byłoby to możliwe - tłumaczy wójt gminy Wojciechów Artur Markowski.

Poza wspólnym ubieganiem się o dotacje w ramach LOM, partnerzy będą mogli starać się o środki zewnętrzne także indywidualnie. - Razem możemy lepiej zaspokajać potrzeby naszych mieszkańców. Obecność w LOM jest dla nas zaszczytem i ogromną szansą na rozwój - przekonuje wójt Artur Markowski.

LOM będzie tworzyć 27 samorządów, w tym gminy - Lublin, Bełżyce, Bychawa, Garbów, Głusk, Jabłonna, Jastków, Kamionka, Konopnica, Miasto Lubartów, Gmina Lubartów, Łęczna, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Piaski, Spiczyn, Strzyżewice, Świdnik, Wojciechów, Wólka oraz powiaty - lubelski, lubartowski, łęczyński, puławski i świdnicki.

 

Żródło IAS 24

 

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-lom-pomoze-w-pozyskiwaniu-dotacji,24922.html?p=1

 

 


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót