USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

logos

Adepci kowalstwa rozpoczynają naukę

Opublikowano dn. 29-06-2021

Tłumacz przysięgły, zdun, informatyk i lekarz weterynarii mogą mieć wspólną pasję. Połączyło ich kowalstwo. 16 adeptów tej sztuki, razem z osobami zawodowo związanymi z pracą w metalu, w tym tygodniu rozpocznie naukę na 27. Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich w Wojciechowie.

kowale

Uczestnicy zajęć zbiorą się we wtorek 29 czerwca o 10.00 na spotkaniu organizacyjnym w Wieży Ariańskiej. Potem zwiedzą miejscowe Muzeum Kowalstwa, a o 14.00 rozpoczną zajęcia praktyczne, które poprzedzi omówienie zasad BHP pracy w kuźni i właściwości cieplnych metali. Kolejnymi tematami będą podstawowe narzędzia kowalskie, rozpalanie ogniska kowalskiego i ekonomiczne gospodarowanie koksem.

Do 11 lipca uczestnicy warsztatów będą zdobywać umiejętności i utrwalać wiedzę, korzystając z doświadczenia najlepszych polskich kowali. W tym roku będą to mistrzowie Andrzej Słowik i Kazimierz Kudła z województwa podkarpackiego oraz Jerzy Kwarciany z województwa lubelskiego, którzy od lat zajmują się tym zawodem i doskonale znają techniki kowalskie oraz potrzeby współczesnego rynku.

Oprócz zajęć praktycznych, w programie są także wykłady m.in. na temat marketingu i przepisów prawnych dotyczących prowadzenia kuźni, podstaw projektowania wyrobów kowalskich i historii polskiego kowalstwa.

Warsztatom, organizowanym przy wsparciu ministerstwa kultury, będą towarzyszyć Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej, które w tym roku będą się odbywać w formule hybrydowej. W ramach targów organizatorzy planują: Konkurs Kowalstwa Artystycznego (w formie stacjonarnej lub korespondencyjnej), Konkurs o Nagrodę Kowali Polskich, Konkurs o nagrodę Publiczności - głosowanie internautów, wirtualną wystawę i wydanie katalogu prac konkursowych.

Wojciechowska "Kuźnia Talentów" to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. W dotychczasowych edycjach uczestniczyło w niej ponad 400 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

Dodatkowe informacje na temat kowalskiego święta można znaleźć na stronach: www.gokwojciechow.pl i www.kowale.com.pl.


(fot. GOK w Wojciechowie)

 

tekst i źródło: https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-adepci-kowalstwa-rozpoczynaja-nauke,25383.html?p=3


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót