USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

SAP

MEiN dofinansuje do 80 proc. kosztów wycieczek szkolnych do miejsc pamięci narodowej

Opublikowano dn. 13-08-2021

Resort edukacji będzie dofinansowywał wycieczki szkolne do miejsc pamięci narodowej, miejsc związanych z kulturą, nauką i polskimi bohaterami narodowymi. Samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze od 6 września do 30 września.

Szef MEiN, Przemysław Czarnek na konferencji prasowej przedstawił szczegóły programu pilotażowego „Poznaj Polskę – nowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki”. Celem tej inicjatywy – jak mówił minister – jest dofinansowanie wycieczek szkolnych do miejsc pamięci narodowej, miejsc związanych z kulturą, z nauką i z polskimi bohaterami narodowymi.

„Budżet pilotażu w 2021 r. to jest 15 mln zł i w ramach tego przedsięwzięcia będziemy dofinansowywać wycieczki jednodniowe do 5 tys. zł. Wycieczki dwudniowe do 10 tys. zł. i wycieczki trzydniowe do 15 tys. zł” – przekazał Czarnek.

Zaznaczył, że dofinansowanie jest niezależne od maksymalnej liczby uczestników. „Nas nie interesuje do końca, ilu uczestników będzie na tej wycieczce. Jeśli organizatorzy wycieczek do konkretnych miejsc zadbają o to, żeby koszty tej wycieczki były racjonalne, to może to być 80 i 100 uczniów w ramach np. tych 5 tys. zł., przy czym te 5 tys. zł nie może przekroczyć 80 proc. całości kosztów” – wyjaśnił Czarnek.

Dofinansowywane będą wyjazdy organizowane w trakcie zajęć lekcyjnych, których program będzie obejmował w przypadku wycieczki jednodniowej – co najmniej dwa punkty edukacyjne, wycieczki dwudniowej – co najmniej cztery punkty edukacyjne, a trzydniowej – co najmniej sześć punktów edukacyjnych.

Jak informuje resort, wycieczki będą realizowane w ramach 4 obszarów edukacyjnych: Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kultura i dziedzictwo narodowe, Największe osiągnięcia polskiej nauki.

Środki finansowe, po złożeniu wniosku o dofinansowanie wycieczki, otrzymają organy prowadzące szkoły publiczne oraz niepubliczne. Procedura ma wyglądać następująco: nauczyciel zgłasza chęć wyjazdu na szkolną wycieczkę do dyrektora szkoły, który następnie przekazuje to zgłoszenie do organu prowadzącego. Z kolei organ prowadzący wypełnia tzw. formularz ogólny udostępniony w strefie pracownika SIO. Formularz po pozytywnej weryfikacji przez MEiN będzie uzupełniany wnioskami o dofinansowanie wycieczek. 

Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie 5 tys. zł na organizację wycieczki jednodniowej, 10 tys. na wycieczkę dwudniową i 15 tys. zł na trzydniową. Pozostałe 20 proc. kosztów wycieczki organ prowadzący będzie finansować z własnych środków.

Organy prowadzące szkoły będą mogły składać wnioski od 6 do 30 września br. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia w bieżącym roku. O przyznaniu środków decydować będzie kolejność wpływu do ministerstwa prawidłowo wypełnionych wniosków. Lista zakwalifikowanych wniosków o dofinansowanie wycieczek będzie udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MEiN. Organ prowadzący szkołę podpisze umowę z ministerstwem i otrzyma pieniądze na wyjazd uczniów.

źródło


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót