USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Banknoty

Mieszkańcy decydują jak wykorzystać fundusz sołecki

Opublikowano dn. 08-09-2021

O ponad 30 tysięcy więcej niż przed rokiem mają do wydania z funduszu sołeckiego mieszkańcy gminy Wojciechów. Właśnie decydują na co przeznaczyć te pieniądze. Pod koniec sierpnia w Górze, a we wtorek 7 września w Palikijach Drugich odbyły się pierwsze zebrania wiejskie w tej sprawie. Decyzje muszą zapaść do końca miesiąca. Do podziału jest prawie 520 tysięcy złotych.

Pula środków przeznaczonych na fundusz sołecki w 2022 roku jest o 33 tysiące większa niż przed rokiem. Podział pieniędzy na poszczególne sołectwa jest obliczany na podstawie algorytmu, który uwzględnia m.in. liczbę mieszkańców. W gminie Wojciechów kwoty te wahają się od prawie 40 tysięcy złotych dla największego sołectwa Miłocin do ponad 13 tysięcy dla sołectwa Nowy Gaj.

W poprzednich latach mieszkańcy najchętniej wykorzystywali te pieniądze, m.in. na zakup materiałów do utwardzania dróg, doposażenie świetlic i remiz oraz zakup pomocy dydaktycznych i remonty szkół. We wnioskach o podziale pieniędzy z funduszu sołeckiego mogą się znaleźć wyłącznie przedsięwzięcia, które są zadaniami własnymi gminy.

Jeszcze w tym tygodniu o tym jak wykorzystać fundusz w przyszłym roku zadecydują: w czwartek 9 września mieszkańcy sołectw Łubki i Łubki Szlachta, a dzień później zebranie sołeckie odbędzie się w Stasinie.

Kolejne będą się odbywać do 28 września, a pełny harmonogram jest dostępny na stronie: www.wojciechow.pl

Listy zadań, które miałyby być sfinansowane z funduszu sołeckiego powinny być złożone do 30 września, tak by mogły się znaleźć w projekcie budżetu gminy na przyszły rok.

Samorządy mogą, ale nie muszą wydzielać środków na fundusz sołecki w swoim budżetach. Te, które zdecydują się na takie rozwiązanie, mogą liczyć na zwrot części nakładów z budżetu państwa.

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-mieszkancy-decyduja-jak-wykorzystac-fundusz-solecki,25772.html

 

Autor: Gmina Wojciechów
Powrót