USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

śmietniki

Będą zmiany w gospodarce odpadami

Opublikowano dn. 01-10-2021

Będą zmiany w odbiorze i zagospodarowaniu odpadów komunalnych w gminie Wojciechów. Podczas sesji w czwartek 30 września rada gminy zmieniła regulamin utrzymania czystości i porządku, dostosowując jego zapisy m.in. do nowych przepisów ustawowych.

Znowelizowana tak zwana ustawa śmieciowa została podpisana przez prezydenta zaledwie kilka dni temu, a Gmina Wojciechów jest jedną z pierwszych w regionie, które chcą skorzystać z nowych przepisów. Zmiany dotyczą m.in. mniejszej niż do tej pory częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych i zmieszanych w okresie letnim. - Chcemy skorzystać z nowych przepisów, które dają gminom wiejskim możliwość odbioru takich frakcji nie dwa, lecz raz w miesiącu. Poza tym wprowadzamy do regulaminu odbiór popiołu, który będzie zabierany z posesji w sezonie grzewczym, czyli od listopada do kwietnia - wyjaśnia wójt gminy Wojciechów Artur Markowski.

Obydwie zmiany będą uwzględnione w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, który ma być ogłoszony w październiku. Dotychczasowa umowa na odbiór śmieci kończy się 31 grudnia.

Nowością w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie jest również wprowadzenie limitu ilości gruzu i pozostałych odpadów budowlanych, które mieszkańcy dostarczają do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W przypadku gruzu limit ten został wyznaczony na 500 kilogramów rocznie, a dla pozostałych odpadów budowlanych do 300 kilogramów.

Ponadto podczas czwartkowej sesji radni zgodzili się na udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Lubelskiemu na wykonanie opaski bezpieczeństwa, czyli chodnika o szerokości do 2 metrów, przy drodze powiatowej w Palikijach Drugich "przy stawach". Samorząd gminny przekaże na ten cel 175 tysięcy złotych. Pieniądze te powinny wystarczyć na pokrycie 60 procent kosztów, a te ostatecznie będą znane po rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie robót. Realizacją inwestycji, planowanej jeszcze na ten rok, zajmie się Zarząd Dróg Powiatowych w Bełżycach.

 

 

źródło: https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-beda-zmiany-w-gospodarce-odpadami,25897.html

 


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót