USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Dzieci podczas prac plastycznych

Będzie remont pomieszczeń dla maluchów

Opublikowano dn. 15-10-2021

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Miłocinie będą mieć nowe lokum. Podczas sesji w piątek 15 października Rada Gminy Wojciechów zgodziła się na zwiększenie środków na remont pomieszczeń dla maluchów, a to pozwoli na podpisanie umowy z wykonawcą robót.

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w szkole w Miłocinie od września działa nowy oddział przedszkolny dla 25 dzieci w wieku 3 i 4 lat. Na razie zajmuje tymczasowe pomieszczenie, ale docelowo będzie się mieścił w przebudowanej części sali gimnastycznej i jej zaplecza. Na potrzeby oddziału trzeba m.in.: urządzić sanitariaty i miejsce do przygotowywania posiłków, wykonać nowe instalacje sanitarno-kanalizacyjną i elektryczną, podłogi i podjazd dla osób niepełnosprawnych.

- W pierwszym przetargu na wykonanie tych i innych prac remontowo-budowlanych nie otrzymaliśmy żadnej oferty. W drugim postępowaniu wzięła udział jedna firma, która złożyła propozycję znacznie przekraczającą zaplanowane na ten cel środki. Za trzecim razem otrzymaliśmy dwie oferty, także większe od wartości kosztorysowej, ale w ramach projektu udało się przesunąć inne środki i zwiększyć pulę na adaptację pomieszczeń. Ostatecznie w budżecie zabezpieczyliśmy 412 tysięcy złotych zamiast planowanych pierwotnie 200 tysięcy, ale 117 tysięcy zostanie zrefundowane ze środków projektowych - wyjaśnia wójt gminy Wojciechów Artur Markowski.

Wszystkie prace adaptacyjne mają potrwać dwa miesiące. Samorząd wybrał już także firmę, która dostarczy wyposażenie dla przedszkolaków.

Projekt pod nazwą "Wesołe przedszkolaki" to wspólna inicjatywa gmin Wojciechów i Telatyn oraz Fundacji Rozwoju Gospodarki i Innowacji w Lublinie, która jest jego liderem.

Otwarty od nowego roku szkolnego oddział przedszkolny jest czynny przez 5 dni w tygodniu od 6.30 do 16.30. Dzieci mają w nim zapewnione zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, opiekę wykwalifikowanej kadry i wyżywienie.

Z projektu skorzystają także pozostałe dzieci z oddziału przedszkolnego w SP w Miłocinie. Unijne środki mają być wykorzystane również na rozszerzenie oferty edukacyjnej o dodatkowe zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne i sensoryczne, z których część właśnie się rozpoczyna.

Ponadto w ramach projektu nauczyciele będą mogli podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, a przy szkole w Miłocinie powstanie plac zabaw. Zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, tunele i inne urządzenia, także te dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, mają być przygotowane wiosną przyszłego roku.

Szacunkowa wartość całego projektu "Wesołe przedszkolaki" to ponad 1 milion 900 tysięcy, w tym około 1 miliona 640 tysięcy stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

 

Źródło: IAS 24

 https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-bedzie-remont-pomieszczen-dla-maluchow,25982.html

 


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót