USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Wykorzystanie lokalnego dziedzictwa

Wykorzystanie lokalnego dziedzictwa

Opublikowano dn. 22-10-2021

Zakończył się cykl warsztatów kulinarnych pod hasłem "Tradycyjne produkty żywnościowe jako ważny element oferty gospodarstw agroturystycznych", organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie. To ostatni element większego projektu, na który placówka pozyskała pieniądze z Unii Europejskiej.

Trzydniowe zajęcia odbywały się w trzech grupach, złożonych z członków Klubu Seniora, kół gospodyń wiejskich i innych organizacji pozarządowych z gminy Wojciechów. Pod kierunkiem właścicielki kwatery agroturystycznej "U Kowalowej" Danuty Czerniec, uczestnicy warsztatów przygotowywali tradycyjne potrawy, korzystając przy tym z produktów uprawianych w przydomowych sadach i ogródkach lub przez miejscowych rolników. Podczas zajęć przyrządzili m.in. kapustę zasmażaną, pierogi z różnym farszem, zupę sałatową i wiele innych dań.

Jednym z materiałów, wykorzystywanych podczas spotkań, była broszura "Tradycje kulinarne Ziemi Wojciechowskiej", opracowana także w ramach projektu.

Prowadząca warsztaty Danuta Czerniec pokazywała również sposoby aranżacji i dekoracji potraw, uczyła jak można podać danie, przyrządzone na podstawie starych receptur, w sposób apetyczny i odpowiadający współczesnym standardom.

Uczestnicy warsztatów rozmawiali również o możliwości współpracy kół gospodyń wiejskich jako producentów lokalnych produktów z miejscowymi kwaterami agroturystycznymi, lokalami gastronomicznymi i przedstawicielami organizacji turystycznych.

Wcześniej w ramach tego samego projektu GOK w Wojciechowie zorganizował wyjazd studyjny na Roztocze oraz warsztaty zdobienia i ekspozycji produktów lokalnych.

Wszystkie pomysły pod wspólnym hasłem "Dziedzictwo lokalne Gminy Wojciechów - nowoczesne formy dystrybucji", były współfinansowane ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

(fot. GOK w Wojciechowie)

Źródło: IAS24

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-wykorzystanie-lokalnego-dziedzictwa-foto,26012.html

 

 

Opublikowano dn. 22-10-2021


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót