USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

monety

Rada zgodnie za przyszłorocznym budżetem

Opublikowano dn. 29-12-2021

Gmina Wojciechów ma budżet na 2022 rok. Za uchwałą w tej sprawie podczas sesji we wtorek 28 grudnia zagłosowali wszyscy radni, biorący udział w obradach, którzy ustalili również nowe wynagrodzenie wójta.

W uchwale budżetowej są zapisane dochody w wysokości ponad 39 milionów 900 tysięcy złotych i wydatki sięgające 47 milionów 80 tysięcy złotych. Na inwestycje radni zaplanowali prawie 19 milionów 800 tysięcy złotych, czyli o prawie 5 milionów więcej niż w kończącym się roku. - Oprócz środków zwiększamy także wachlarz planowanych zadań, które będą dotyczyć nie tylko dróg, ale również infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, oświetlenia czy inwestycji oświatowych. Tak jak w poprzednich latach większość będziemy realizować dzięki środkom zewnętrznym, które już mamy albo będziemy się o nie starać w różnych źródłach - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Wojciechów Artur Markowski.

Na zadania drogowe samorząd zaplanował ponad 10 milionów 750 tysięcy złotych. Około połowy gmina chce pozyskać z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".

Na rozbudowę infrastruktury wodociągowej rada gminy zaplanowała w przyszłorocznym budżecie ponad 2 miliony 770 tysięcy złotych, z czego około 95 procent będzie stanowić dotacja z "Polskiego Ładu". Kolejne prawie 560 tysięcy złotych to pieniądze na budowę ujęć wody w Cyganówce i Palikijach Drugich z 95-procentowym dofinansowaniem z rezerwy budżetu państwa na inwestycje wodno-kanalizacyjne i "Polskiego ładu".

Ponad 1,5 miliona złotych radni zabezpieczyli na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w wysokości 55 procent kosztów. Z tego samego źródła będzie pochodzić także większość środków na modernizację oświetlenia ulicznego.

W budżecie na 2022 rok jest jeszcze 700 tysięcy złotych na modernizację szkół, a także ponad 300 tysięcy na opracowanie dokumentacji budowy sal gimnastycznych przy szkołach w Miłocinie, Palikijach i Maszkach oraz rozbudowy Szkoły Podstawowej w Wojciechowie o część przedszkolną.

Podczas wtorkowej sesji rada gminy podwyższyła także wynagrodzenie wójta, dostosowując je do wymogów ustawowych. Zgodnie z nowymi przepisami wójt Artur Markowski nie powinien zarabiać mniej niż 15 tysięcy 450 tysięcy złotych i nie więcej niż 19 tysięcy 470 złotych. Radni zadecydowali, że wynagrodzenie ze wszystkimi dodatkami brutto będzie wynosić 17 tysięcy 595 złotych, zamiast dotychczasowych 8 tysięcy 620 złotych.

 

Źródło: IAS24

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-rada-zgodnie-za-przyszlorocznym-budzetem,26346.html?p=1


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót