USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Grafika z napisami

Obowiązek wpisu budynku do ewidencji emisyjności

Opublikowano dn. 15-06-2022

Gmina Wojciechów przypomina mieszkańcom o obowiązku złożenia deklaracji o sposobach ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Właściciele nieruchomości oraz zarządcy budynków lub lokali powinni to zrobić najpóźniej do końca czerwca tego roku, a niedopełnienie tego obowiązku może skutkować grzywną.

Deklaracje można składać w formie elektronicznej poprzez platformę ePUAP albo w wersji papierowej w urzędziegminy.

Wpis do ewidencji jest niezbędny m.in. tym właścicielom nieruchomości, którzy starają się albo chcą się starać o wyższą stawkę dodatku osłonowego.

Przepisy wprowadzające nowy obowiązek weszły w życie 1 lipca 2021 roku z terminem złożenia deklaracji o wpis do ewidencji najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku.

Na tej podstawie ma powstać CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, której celem jest poprawa jakości powietrza i likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń, jaką jest emisja substancji powodujących smog. CEEB ma nie tylko wspierać wymianę starych kotłów grzewczych, ale również ma być miejscem, w którym będą dostępne informacje na temat wszystkich programów finansowania takich inwestycji.

Ponadto dla mieszkańców w ramach CEEB mają być uruchomione usługi, poprawiające stan techniczny i bezpieczeństwo budynków, na przykład zamówienie przeglądu kominiarskiego, a samorządy, korzystając z centralnej ewidencji będą mogły się starać o dotacje na poprawę jakości powietrza.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.gunb.gov.pl.


(fot. gunb.gov.pl)

 

 

Źródło: IAS24

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-obowiazek-wpisu-budynku-do-ewidencji-emisyjnosci,26584.html


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót