USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Logo programu czyste powietrze

Uwaga na instalacje z programu Czyste Powietrze

Opublikowano dn. 14-08-2023

Gmina Wojciechów oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie apelują do mieszkańców, którzy korzystają lub chcą skorzystać ze środków programu "Czyste powietrze", by rozważnie wybierali firmy, dostarczające albo montujące nowoczesne źródła ciepła.

Apel jest spowodowany tym, że na rynku pojawiają nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty o niskiej jakości i wysokich cenach.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na akwizytorów, oferujących na przykład pompy ciepła niedopasowane do potrzeb mieszkańców czy konkretnego domu, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.

Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić ceny usługi i produktu, parametry urządzenia lub instalacji oraz warunki serwisu i gwarancji.

- Prosimy o rozwagę i podejmowanie decyzji bez pośpiechu, najlepiej po zasięgnięciu opinii w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym albo u sołtysa, lub w WFOŚiGW. Można także porozmawiać ze znajomymi i sąsiadami, którzy taki proces inwestycyjny mają już za sobą, a także skorzystać z utworzonej w ramach programu "Czyste Powietrze" tzw. listy ZUM, czyli listy zielonych urządzeń i materiałów, dostępnej na stronie: https://lista-zum.ios.edu.pl/ - sugerują autorzy apelu.

Jednocześnie zapewniają, że prawidłowo zrealizowana inwestycja z dotacją z programu "Czyste Powietrze" daje szansę na obniżenie kosztów ciepła, a tym samym wydatków na ogrzewanie.

Warto również pamiętać, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia czy wykonawców, a ewentualne powoływanie się na partnerstwo z funduszem jest nieuzasadnione. Bezpośrednimi partnerami w programie "Czyste Powietrze" są wyłącznie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, gminy, które przystąpiły do programu oraz wybrane banki, których listę można znaleźć na stronie: czystepowietrze.gov.pl.


(fot. gov.pl)
 https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-uwaga-na-instalacje-z-programu-czyste-powietrze,29378.html?p=1

 


Autor: Ewa Urban
Powrót