USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Zdjęcie przedstawia otwarte palenisko z intensywnym ogniem i dymem, w którym widać rozżarzone węgle. W tle niewyraźne sylwetki ludzi na zewnątrz.

Uczestnicy jubileuszowych warsztatów kowalskich wybrani

Opublikowano dn. 17-05-2024

Rekordowe zainteresowanie towarzyszyło rekrutacji uczestników 30. Warsztatów Kowalskich w Wojciechowie. Komisja kwalifikacyjna wybrał 16 adeptów sztuki kowalskiej spośród 33 chętnych, przy średniej z poprzednich latach mniejszej prawie o połowę.

- W tegorocznych zajęciach wezmą udział 3 kobiety i 13 mężczyzn z niemal wszystkich województw. Różne są również profesje, które kandydaci wykonują na co dzień. Są wśród nich: ślusarz, mechanik i rzeźbiarz, ale również złotnik, ekonomista, prawnik i ratownik medyczny. Najmłodszy z kandydatów na kowali ma 18, a najstarszy 49 lat - podsumowują organizatorzy warsztatów z Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie.

Oprócz pracowników GOK ankiety kandydatów oceniali przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Kowali Polskich.

Warsztaty odbędą się na początku lipca. Praktyczna nauka zawodu będzie prowadzona w czynnej kuźni przez wykwalifikowanych mistrzów kowalstwa, którzy od lat zajmują się tym zawodem i doskonale znają techniki kowalskie oraz potrzeby współczesnego rynku.

Podczas warsztatów uczniowie opanują techniki kucia: zginanie, wydłużanie, hartowanie, przebijanie, oksydowanie, a także zgrzewanie metali, zdobienie metalu oraz wykonywanie narzędzi kowalskich. Ponadto na zajęciach teoretycznych poznają zasady BHP pracy w kuźni, historię kowalstwa, cechy regionalne kowalstwa polskiego oraz podstawowe zasady projektowania wyrobów z uwzględnieniem właściwości metali. Dowiedzą się również ja dbać o promocję własnej kuźni.

Zajęcia rozpoczną się 2 lipca i potrwają do 14 lipca. Kolejny rok z rzędu kowalskie warsztaty i towarzyszące im Ogólnopolskie Spotkania Kowali, będą współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


(fot. arch. GOK w Wojciechowie)

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-uczestnicy-jubileuszowych-warsztatow-kowalskich-wybrani,30836.html?p=1

 


Autor: Ewa Urban
Powrót