USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

XX OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA KOWALI

XX OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA KOWALI

Opublikowano dn. 08-07-2024

Wojciechów Lubelski, 12 - 14 lipca 2024 r. Plac przy Wieży Ariańskiej

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, w dniach 12 - 14 lipca 2024 r. organizuje Jubileuszowe, XX Ogólnopolskie Spotkania Kowali, podczas których spotkają się najlepsi kowale z całej Polski a także Czech. Impreza realizowana jest przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej historia sięga 1984 r. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie.

W tym roku w XX Ogólnopolskich Spotkaniach Kowali weźmie udział aż 17 drużyn kowalskich. Zmierzą się oni w Konkursie Kowalstwa Artystycznego, w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich oraz w Konkursie o Nagrodę Publiczności.

Spotkania rozpocznie Sympozjum, w ramach którego zostanie przeprowadzony wykład nt „Profesjonalne podkuwanie koni – standardy XXI w.” oraz Instruktażowy pokaz podkuwania koni według standardów europejskich. Wykładowcami oraz wykonawcami pokazu będą utytułowani i doświadczeni podkuwacze z grupy Farriers of Małopolska, która prowadzi profesjonalne szkolenia kucia koni w całej Polsce. 

W sobotę 13 lipca odbędzie się konkurs kowalstwa artystycznego, na który kowale w swoich kuźniach przygotowali wysięgnik uliczny, natomiast drugą pracę konkursową będą wykuwali na miejscu. Prace wykonane podczas konkursu, będą oceniane przez jury, a także przez samych kowali, którzy przyznają wykonawcy najlepszej pracy Nagrodę Kowali Polskich. W tym dniu przewidziano również Widowiskowe Pokazy Podkuwania Koni. 

W niedzielę, 14 lipca 2024 r.  W godzinach popołudniowych po Mszy św. w intencji kowali, odbędzie się pokaz kucia prac dowolnych. W tym dniu prace konkursowe będą oceniane przez zgromadzoną publiczność.  Autor pracy która otrzyma najwięcej punktów zostanie laureatem Nagrody Publiczności, natomiast wśród głosujących zostaną rozlosowane kute podkowy na szczęście.
W godzinach wieczornych przewidziane jest NOCNE KUCIE.

Dla najmłodszych przygotowane będzie Podwórko Zabaw Kowalskich, na którym kowale animatorzy poprowadzą gry, zabawy
i naukę kucia.Imprezie towarzyszyć będzie wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej oraz występy zespołów artystycznych. Gwiazdami tegorocznych spotkań będą zespół Guzowianki,  Izabela Trojanowska oraz zespół Ex Maanam.  

Szczegółowych informacji udziela: 
Agnieszka Gąska, 
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie

Tel./fax. (81) 517 72 10, 517 76 22

www.gokwojciechow.pl;  www.kowale.com.pl


Autor: Jakub Toruń
Powrót