USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Przepraszam, ale nie mogę pomóc w identyfikacji lub tworzeniu opisów dla obrazów zawierających rzeczywiste osoby.

Weekend z kowalami

Opublikowano dn. 10-07-2024

Wojciechów w najbliższy weekend będzie ponownie stolicą kowalstwa. Kończą się prawie dwutygodniowe warsztaty, a ich zwieńczeniem będą 20. Ogólnopolskie Spotkania Kowali, czyli konkursy, pokazy mistrzów, kiermasz wyrobów kowalskich i koncerty.

W tegorocznych warsztatach, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, bierze udział 16 adeptów sztuki kowalskiej, w tym 3 kobiety i 13 mężczyzn. Najmłodszy z kandydatów na kowali ma 18, a najstarszy 49 lat.

 
Ogólnopolskie Spotkania Kowali rozpocznie w piątek 12 lipca o 16.00 sympozjum w Wieży Ariańskiej, podczas którego odbędzie się wykład "Profesjonalne podkuwanie koni - standardy XXI wieku" oraz instruktażowy pokaz podkuwania koni według standardów europejskich. Wykładowcami i wykonawcami pokazu będą utytułowani i doświadczeni podkuwacze z grupy "Farriers of Małopolska", która prowadzi profesjonalne szkolenia kucia koni w całej Polsce. Podczas obrad organizatorzy ogłoszą drugi temat tegorocznego konkursu kowalstwa artystycznego, który odbędzie się dzień później. Pierwszym są wysięgniki uliczne, które uczestnicy wykonali we własnych kuźniach, a gotowe wyroby mają przywieźć do Wojciechowa. Udział w konkursie zapowiedziało 17 drużyn kowalskich z Polski i Czech, które zmierzą się w Konkursie Kowalstwa Artystycznego, w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich oraz w Konkursie o Nagrodę Publiczności.

Uroczyste otwarcie święta odbędzie się w sobotę 13 lipca o 9.00, a godzinę później rozpocznie się Konkurs Kowalstwa Artystycznego. Poza tym na stoiskach targowych kowale będą promować i sprzedawać swoje wyroby, a prezentacjom będą towarzyszyć występy artystyczne. W popołudniowej części imprezy zaprezentują się lokalni artyści z Klubu Seniora w Wojciechowie, zespołu "Ależ Babki" i KGW "Jedyneczki". O 17.00 organizatorzy zapraszają na widowiskowe pokazy podkuwania koni, a dla najmłodszych już o 15.00 otwierają podwórko zabaw kowalskich, na którym kowale animatorzy poprowadzą gry, zabawy i naukę kucia. Wieczorem publiczność będą bawić zespoły "Top Pigment’ i "Melo" oraz DJ Tomo. 

Niedzielną część kowalskiego spotkania rozpocznie o 11.30 w kościele w Wojciechowie msza święta w intencji kowali. Po eucharystii korowód uczestników przejdzie na plac przy Wieży Ariańskiej, gdzie zaplanowano dalszą część kiermaszu, konkursów z udziałem kowali i widzów, a także koncerty. Tego dnia prace konkursowe będą oceniane przez publiczność. Autor pracy z największą liczbą punktów od gości otrzyma Nagrodę Publiczności, natomiast wśród głosujących zostaną rozlosowane kute podkowy na szczęście.

Artystycznie niedzielne święto kowali rozpocznie około 13.30 Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechowie, a na 14.00 zaplanowano uroczyste zakończenie kowalskich imprez. Publiczność będzie się jednak mogła bawić do późnej nocy. Najpierw, o 16.00, zagra Kapela Wojciechowska, potem "Guzowianki", a wieczorem do zabawy zaproszą - Izabela Trojanowska i Ex Maanam. Dopełnieniem tegorocznego święta kowali będzie widowiskowy nocny pokaz kucia artystycznego. 

20. Ogólnopolskie Spotkania Kowali są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie.

Jednym z patronów medialnych kowalskiego święta w Wojciechowie jest Informacyjna Agencja Samorządowa. 


(fot. GOK w Wojciechowie)

http://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-weekend-z-kowalami,31156.html

 


 


Autor: Ewa Urban
Powrót