Zapraszamy mieszkanki województwa lubelskiego na bezpłatną mammografię!
Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza kobiety pomiędzy 45 – 74 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu profilaktyki raka piersi. Więcej o Programie Profilaktyki Raka Piersi
Mammografię w ramach programu można zrobić raz na dwa lata, w stacjonarnej pracowni mammograficznej albo w mammobusie.
Mammobusy dojeżdżają nawet do mniejszych gmin po to, żeby ich mieszkanki mogły wygodnie zrobić badanie blisko swojego domu.
Tutaj jest harmonogram postoju mammobusów w województwie lubelskim
Ważne informacje o profilaktycznej mammografii:
Zgłaszalność na profilaktyczną mammografię, według danych na 1 czerwca 2025 r.
w województwie lubelskim wynosi 34,47 %
Wskaźnik zgłaszalności na mammografię oznacza, że w naszym województwie, mammografię zrobiło 34,47 % pań, które są uprawnione do zrobienia mammografii w programie profilaktyki raka piersi.
W niektórych gminach naszego województwa ten wskaźnik wynosi niemal 50 %.
Gminy z najwyższą zgłaszalnością na profilaktyczną mammografię:
Niestety, w niektórych gminach zaledwie kilkanaście procent uprawnionych pań robi profilaktyczną mammografię.
Gminy z najniższą zgłaszalnością na profilaktyczną mammografię:
Bardzo zależy nam, aby dotrzeć z informacją do jak największej ilości pań, które powinny wykonać profilaktyczną mammografię. W tym celu, będziemy bardzo wdzięczni za rozpowszechnianie tej informacji przez Państwa kanały i metody komunikacji z mieszkańcami, takie jak Państwa strona internetowa czy profile w mediach społecznościowych.
Jak wygląda badanie w mammobusie?
Zachęcamy także do oglądania i linkowania filmu edukacyjnego Mammobus – badanie krok po kroku na kanale YouTube Akademia NFZ. Po jego obejrzeniu nie będzie żadnych wątpliwości, że badanie w mammobusie, nie różni się niczym od tego w pracowni stacjonarnej.
Film ten jest częścią cyklu Zdrowie na pierwszym planie, ramach którego przygotowaliśmy serię 20 filmów edukacyjnych o tematyce zdrowotnej . W każdym odcinku na pytania zadawane często przez pacjentów odpowiadają lekarze, specjaliści w danej dziedzinie.