USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Pamiętamy…

Pamiętamy…

Opublikowano dn. 08-11-2018

„Spośród słów używanych nieczęsto, Tłumnie dzisiaj na place wybiegło Słowo piękne, jak honor i męstwo, Słowo, które brzmi – Niepodległość..(…)” Marcin Wolski „Niepodległość”

11 listopada obchodzimy święto narodowe Polski- Święto Niepodległości.
Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez pełną poświęcenia i bohaterstwa walkę, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.
 
W bieżącym roku jest to szczególna data, ponieważ obchodzimy 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.
 
Pamiętamy także o poległych w Naszej Gminie.
W Ignacowie przy mogile Stanisława Zięby ps. ”Tygrys”, żołnierza z Kedywu „ Zapory”, z pamiątkową tablicą, obeliskiem i wystrzelonym ku niebu krzyżem został złożony wieniec i zapalono pamiątkowy znicz. W ten sposób upamiętniliśmy miejsce bohaterskiej śmierci młodego człowieka, który w dniu 29 sierpnia 1943 r. w wieku zaledwie 20 lat walcząc z okupantem oddał życie za wolną Polskę.

Opublikowano dn. 25-01-2019


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót