USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Międzygminny Orszak Trzech Króli

Międzygminny Orszak Trzech Króli

Opublikowano dn. 08-01-2020

Orszak Trzech Króli w Wojciechowie rozszerza swój zasięg. W tegorocznym szli nie tylko mieszkańcy gminy Wojciechów, ale również gmin Jastków, Józefów nad Wisłą, Konopnica czy Bełżyce.

Wśród kolędników była też polska rodzina z Brześcia na Białorusi. - Cieszy nie tylko fakt, że przyjeżdżają do nas goście spoza gminy Wojciechów, ale również zaangażowanie różnych osób w przygotowanie orszaku. Po raz pierwszy nie mieliśmy żadnych kłopotów, zarówno z podziałem ról, jak i organizacją przemarszu. Niektórzy sami zgłaszali się z deklaracją pomocy, a frekwencja na koncercie podsumowującym przemarsz była tak duża, że w przyszłym roku prawdopodobnie zmienimy lokalizację, by wszyscy mogli się pomieścić - relacjonuje pomysłodawca i główny organizator wojciechowskiego orszaku Andrzej Moroz.
 
Poniedziałkową uroczystość 6 stycznia rozpoczęła msza święta w kościele w Wojciechowie pod przewodnictwem proboszcza księdza kanonika Jana Hałasy, po której orszak wyruszył do remizy miejscowej OSP. Oprócz Trzech Króli i Świętej Rodziny w przemarszu po raz pierwszy wzięła udział liczna reprezentacja władz samorządowych. Wśród kolędników byli: wójt gminy Wojciechów Artur Markowski i przewodniczący rady gminy Michał Sumiński, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski i radna Rady Powiatu w Lublinie Anna Rynkowska. Również po raz pierwszy w uroczystościach wzięła udział delegacja uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Miłocinie.
Orszak prowadzili druhowie z OSP Wojciechów, a zabezpieczali strażacy z jednostek w Ignacowie i Stasinie oraz członkowie Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego z Poniatowej. Uczestnicy obchodów zostali wyposażeni w 100 śpiewników i 300 koron, które przekazała Fundacja Orszak Trzech Króli.

W koncercie, podsumowującym uroczystość wystąpili: Klub Seniora z Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, zespół "Sporniaczanki" ze Sporniaka, Kapela Wojciechowska i zespół "Rola" z gminy Konopnica.
 
Wspólnemu kolędowaniu towarzyszyła degustacja lokalnych smakołyków. O stoły i bogate menu zadbali: Marta Kiernicka z Wojciechowa, Zbigniew Kępka ze Stasina, Katarzyna Sętkowiak z Maszek, Wiesława Ochniak z Wojciechowa Kolonii Pierwszej, Sylwia Żurek z Wojciechowa Kolonii Piątej oraz harcerze "Cichociemni" z Miłocina, Maszek, Stasina i Józefowa nad Wisłą pod kierunkiem Agnieszki Nowak.
 
Organizatorzy wojciechowskiego orszaku dziękują wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie tegorocznych uroczystości i zapowiadają nowe propozycje na przyszły rok. - Z aktorami nie będzie problemu, ponieważ wszyscy, którzy wystąpili teraz zadeklarowali udział także w przyszłorocznych, ulicznych jasełkach. Mamy jednak kilka nowych pomysłów, by obchody święta Objawienia Pańskiego były jeszcze bardziej okazałe - zapowiada Andrzej Moroz. Wśród propozycji są m.in.: organizacja w grudniu szkolnego konkursu na gwiazdę betlejemską, przeniesienie koncertu do sali gimnastycznej szkoły podstawowej oraz przygotowanie w połowie stycznia pierwszego gminnego przeglądu kolęd i pastorałek, który byłby dopełnieniem święta Trzech Króli.
 

Opublikowano dn. 08-01-2020


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót