USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Wykadrowana grafika przedstawiająca polskie banknoty pięćdziesięciozłotowe oraz stuzłotowe

Jest PGN i pieniądze na skrzyżowanie

Opublikowano dn. 28-02-2020

Ważne skrzyżowanie w centrum Wojciechowa zostanie przebudowane. Gmina wykona tę inwestycję razem z samorządem województwa lubelskiego. Podczas sesji w czwartek 27 lutego rada gminy zgodziła się na przekazanie pieniędzy na ten cel.

Radni uchwalili również Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który jest potrzebny m.in. do ubiegania się o dotacje na inwestycje poprawiające jakość powietrza i środowiska naturalnego.

Szacuje się, że przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej Sadurki - Bełżyce i trasy powiatowej z centrum Wojciechowa w kierunku miejscowości Łubki i Szczuczki może kosztować ponad 170 tysięcy złotych. Rada Gminy Wojciechów przekazała na ten cel połowę tej sumy, czyli prawie 90 tysięcy złotych. - To zadanie, które zarząd województwa zakwalifikował jako tak zwane zadanie wspólne, które będzie realizować Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Po naszej stronie jest jeszcze opracowanie dokumentacji projektowej, którą właśnie kończymy, a sama inwestycja jest planowana na ten rok - mówi wójt gminy Wojciechów Artur Markowski.
 
Z kolei uchwalony przez radę gminy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest niezbędny do pozyskiwania środków zewnętrznych na zadania proekologiczne. - To o tyle ważne, że z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego chcemy pozyskać dotację na modernizację oświetlenia ulicznego w gminie. Wymiana 130 lamp na LED może kosztować ponad 430 tysięcy złotych, z czego prawie 300 tysięcy możemy otrzymać z RPO. Wniosek już złożyliśmy, ale w sprawie PGN czekaliśmy na opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która nie miała zastrzeżeń do naszego planu i teraz razem z uchwałą dołączymy go do wniosku - zapowiada wójt Markowski.

Decyzje o podziale dotacji mają być podjęte do września tego roku, a modernizacja oświetlenia jest planowana na lata 2020 - 2022.
 

Autor: Gmina Wojciechów
Powrót