USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

odpady

ZZOK apeluje w sprawie odpadów

Opublikowano dn. 26-03-2020

Pandemia koronawirusa może mieć negatywny wpływ na gospodarkę odpadami. Na razie odbiór śmieci od mieszkańców gminy Wojciechów odbywa się bez większych zakłóceń, ale wykonujący te usługi Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach przygotowuje się na różne scenariusze i apeluje o stosowanie dobrych praktyk w gospodarstwach domowych.

Prezes firmy Grzegorz Szacoń zapewnia, że dla bezpieczeństwa pracowników ZZOK rozważa zmiany w harmonogramie odbioru niektórych frakcji i organizację zbiórki w nocy między 22.00 a 6.00. Prezes Szacoń zdaje sobie sprawę, iż odbieranie odpadów nocą może być uciążliwe, ale podkreśla, iż gabaryty, papier czy plastik to odpady, które mogą być deponowane dłużej. Prezes ZZOK tłumaczy, że sytuacja jest wyjątkowa, a firma musi zadbać o bezpieczeństwo pracowników, w tym szczególnie pracowników sortowni, kierowców i ładowaczy, którzy są bezpośrednio narażeni na zakażenie koronawirusem.

Jednocześnie Grzegorz Szacoń zaznacza, że w obecnej sytuacji bardzo ważne dla obsługi całego systemu gospodarki odpadami są m.in. przemyślane zakupy i zwracanie uwagi na inne sposoby składowania i segregacji śmieci. Jednym z nich jest zmniejszanie objętości odpadów, czyli na przykład zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych oraz dzielenie na mniejsze części opakowań papierowych i kartonów. Dzięki temu śmieciarki będą mogły zabierać więcej odpadów i wozić mniej powietrza.
 
Warto również ograniczyć remonty czy wymianę mebli, a co za tym idzie ograniczyć wizyty w sklepach budowlanych i powstrzymać się od prac generujących odpady wielkogabarytowe. To właśnie tego rodzaju odpadów mogą w pierwszej kolejności dotyczyć ewentualne ograniczenia w odbiorze śmieci.

Kolejną frakcją, której odbiór w przypadku przeciążenia systemu może zostać ograniczony, są odpady biodegradowalne, w tym zielone, których znaczną część można zagospodarować w indywidualnych kompostownikach.

Licząc na zrozumienie i wsparcie autorzy apelu wierzą, że takie zachowania i planowane zmiany w odbiorze śmieci pozwolą zadbać o zdrowie pracowników i mieszkańców oraz zapewnić właściwe warunki higieny wokół posesji.
 

Autor: Gmina Wojciechów
Powrót