USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Zdjęcie przestawiające nowy asfalt na drodze

Wiosna na drogach

Opublikowano dn. 09-04-2020

Mimo epidemii koronawirusa samorządy kontynuują zaplanowane wcześniej inwestycje. Gmina Wojciechów realizuje trzy zadania drogowe, które są współfinansowane ze źródeł zewnętrznych.

Trwają prace m.in. przy przebudowie około 3-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Niezabitów - Łubki - Wojciechów. Na fragmencie trasy od Halinówki przez Łubki i Łubki Kolonię do granicy z powiatem opolskim będzie wyłożona nowa nawierzchnia, a w rejonie szkoły i kościoła zostaną wybudowane chodniki. Drogowcy mają również utwardzić pobocza i wykonać przydrożne rowy. - Firma, która wykonuje te prace już położyła dwie warstwy nowego asfaltu, a teraz zajmuje się rowami i zjazdami oraz poszerzeniem mostu w Łubkach - relacjonuje rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Wojciechów Artur Markowski.
 
Realizacja tej inwestycji będzie kosztować około 3 milionów 200 tysięcy, z czego 80 procent będzie stanowić dotacja, którą Powiat Lubelski otrzyma z Funduszu Dróg Samorządowych. Pozostałe 20 procent wyłożą po połowie - Powiat Lubelski i Gmina Wojciechów, która ma przeznaczyć na ten cel niecałe 350 tysięcy złotych.
 
Wszystkie prace mają być wykonane do końca września tego roku.
 
Tegoroczną dotację z FDS Gmina Wojciechów chce wykorzystać na przebudowę prawie 1 kilometra drogi w Szczuczkach i ponad 700-metrowego odcinka trasy w Palikijach Pierwszych. Nowa asfaltowa nawierzchnia w Szczuczkach jest już położona, a po świętach rozpoczęcie robót zapowiada wykonawca drugiej inwestycji. Prace w Szczuczkach będą kosztować ponad 470 tysięcy złotych, a w Palikijach Pierwszych około 280 tysięcy. Dofinansowanie z FDS formalnie jeszcze nie zostało przyznane, ale wniosek o dotację jest na liście projektów, rekomendowanych do akceptacji. Dokument czeka już tylko na potwierdzenie na szczeblu rządowym, ale termin ostatecznej decyzji trudno przewidzieć ze względu na sytuacje epidemiologiczną.
 
Rozpoczęła się również przebudowa drogi powiatowej Wąwolnica - Stary Gaj, współfinansowana z pieniędzy unijnych, które mają być wykorzystane na modernizację odcinka o długości ponad 5 kilometrów. Oprócz nowej asfaltowej nawierzchni, na fragmencie od trasy powiatowej Wojciechów - Halinówka do remizy OSP w Wojciechowie-Kolonii Pierwszej drogowcy mają wykonać chodnik. Na razie trwają prace ziemne, które rozpoczęły się od granicy z gminą Wąwolnica, polegające m.in. na demontażu energooszczędnych barier na moście w Starym Gaju.
 
Cała inwestycja będzie kosztować około 4 milionów 800 tysięcy złotych, z czego ponad 60 procent Gmina Wojciechów pozyskała z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Termin zakończenia tych robót jest wyznaczony na koniec stycznia 2021 roku.

(fot. UG Wojciechów)
 

Opublikowano dn. 09-04-2020


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót