USTAWIENIA

, Imieniny:

Ciekawe miejsca

Kościół p.w. św. Teodora w Wojciechowie

Kościół p.w. św. Teodora w Wojciechowie

Późnobarokowy, drewniany kościół pod wezwaniem św. Teodora wybudowany został w 1725 r. Jego fundatorem był Teodor Orzechowski – ówczesny właściciel wsi. W 1802 roku, kolejna właścicielka Wojciechowa o nazwisku Morska otoczyła kościół wspaniałym murowanym parkanem.

Wnętrze kościoła wykonano w stylu późnobarokowym. W drewnianym, barokowym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z 1836 r. Ołtarze zdobią bezcenne kurdybany - skóry o bogatym ornamencie tłoczonym, malowane i złocone.
 
Na cmentarzu kościelnym znajduje się drewniana, czworoboczna dzwonnica wzniesiona jednocześnie z kościołem oraz nagrobek Felicjany z Fredrów Grodzickiej z 1852 r. i płyta nagrobna Stanisława Spinka herbu Prus z XVI w.
 
Na wschód od kościoła znajduje się cmentarz grzebalny założony w 1846 r. połączony ze świątynią wspaniałą aleją kasztanową. Na jego terenie znajduje się wiele starych, cennych nagrobków, z których na szczególną uwagę zasługuje kaplica grobowa Świeżawskich oraz grobowce rodziny Dąbrowskich i Felicjana Grodzickiego.
 
 

Opublikowano dn. 25-01-2019


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót
Box side
Internet szerokopasmowy
Box side
Kalendarz wydarzeń
Box side
Pracownik Młodociany
Box side
Przetargi i ogłoszenia
Box side
Ochrona danych osobowych
Box side
Katalog firm
Box side
Projekty unijne
Box side
Ostrzeżenia